Limonun Faydaları Nelerdir ?

limon şifalı bitkiler böbreğe iyi gelen bitkiler mideye iyi gelen bitkiler dişlere iyi gelen bitkiler damarlara iyi gelen bitkiler…

Latincesi:Citrus limonium-Citrus Medica-Lemon-Citron dır.Ilıman iklime sahip bütün ülkelerde yetişen turunçgillerden bir ağaçtır.Kabuğu,meyvesi ve çiçeği kullanılır.

1-Kabuğu, yaprağı ve çiçeği bal ile karıştırılarak macun haline getirilir her gün sabah aç karnına bir kaşık yenirse kalbi ferahlatır ve kalp kaslarını kuvvetlendirir. Felç’e iyi gelir, böbrek tıkanıklıklarını giderir.

2-Limon suyu ile yapılan gargara bademcik iltihaplarını geçirir, Limon suyu tansiyonu ve ateşi düşürür,nezleyi geçirir,balgamı söktürür,romatizma ve eklem ağrılarına,mide,bağırsak ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi gelir.İdrar söktürür,mideye kuvvet verir,yemeği hazmettirir.

3-Böbrek ve mesane taşlarını düşürür,safrayı ve mide bulantısını geçirir,damar sertliğini tedavi eder,cildi güzelleştirir,kabuğu sivilceleri yok eder.Karaciğer hastalıklarına,gıda zehirlenmelerine ,damar sertliğine faydalıdır.

4-Dişleri beyazlatır, diş etlerini kuvvetlendirir. Ağız kokusuna karşı limon suyu ile gargara yapılırsa ağız kokusunu giderir.

5-Damar tıkanıklığı ve yaşlanmayı geciktirmek ve dinç kalmak için, iki buçuk litre limon suyuna 40 diş sarımsak koyulup,güneş almayan yerde ağzı açılmadan bir ay bekletilir,bir ay sonra bu karışımdan sabahları aç karnına en az yarım çay bardağı

limon bitkikurdu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Lebak Ağacı Nedir,Faydaları Nelerdir ?

lebak ağacı şifalı bitkiler mideye iyi gelen bitkiler dişlere iyi gelen bitkiler ağrılara iyi gelen bitkiler göze iyi gelen bitkiler...

Kapat