Limon Kabuğu Yağı Nasıl Yapılır Nelere iyi Gelir

Limon Kabuğu Yağı Nasıl Yapılır Nelere iyi Gelir:

Limon kabuğu, tıbbi önemi yakın tarihte anlaşılmaya başlanmış bir bitkisel ilaçtır. Akdeniz mutfağıyla beslenen kişilerde kanser ve kronik rahatsızlıkların neden daha az görüldüğünü araştıran bilimsel çalışmalarda tesadüfen dikkat çekmiştir. Akdeniz mutfağında limon kabuğu genel olarak soğuk içecek olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Limonun etken maddesi olan D-Limonen, diğer turunçgillerin kabuğunda da bulunmaktadır. Limonun Etken maddesi olan D-Limonen normal hücrelerin sağlıklı bir yaşam döngüsü sürdürmelerini sağlamaktadır.

Hücrenin temel genetik bileşeni olan DNA tahriplerini onarıcı etkisi sebebi ile kanserden korumaktadır. Hatta bir takım hayvanlar üzerinde yapılan deneylerinde limon kabuğu yağının kanser tedavisinde de etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu deneylerde, mide, bağırsak, karaciğer, pankreas ve meme kanserlerinde etkili bulunmuştur ancak etkileri henüz net değildir. Hücre üreme döngüsünü bir fazda bloke edip tümör hücrelerinin üremesini durdurduğundan şüphelenilmektedir. Ayrıca ‘apopitoz ‘diye adlandırılan ve tümöre karşı ana savunma mekanizmalarımızdan olan ‘hücre intiharını tetikler.

Apopitoz, programlanmış hücre ölümüdür ve her gün vücudumuzda meydana gelmektedir, Bu da; hasar görmüş, yaşlanmış, işe yaramayan hücrelerimizin, iltihap oluşturmadan sessizce ölmesidir. Yalnız kanser hastalıklarında değil, yüksek tansiyonda da etkili olmaktadır. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcıdır, iyi kolesterolü artırır. Kalp damar tıkanıklıklarına karşı yararlıdır. Bileşiminde yüksek miktarlarda antioksidan maddeler de bulunur.

Güçlü antioksidan özelliği de kanserden ve kronik hastalıklardan koruyucu etkisine katkı sağlamaktadır. Limon kabuğu yağı, en az limonun kendisi kadar faydalıdır. Yeni yeni keşfedilmeye başlayan limon kabuğu yağının iyi geldiği rahatsızlıklar saymakla bitmiyor. Bedensel rahatsızlıkların yanı sıra ruhsal ve duygusal rahatsızlıklara da fayda sağlayan limon kabuğu yağı hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için sıraladık. Birçok hastalığın tedavisini alternatif tıpta arayanların özellikle tercih edeceği limon kabuğu yağının faydalarına bir bakalım.

FAYDALARI:

Sindirim sistemine iyi gelir ve karın ağrısına çözüm sunar. Hazımsızlığa iyi gelir. Vitamin kaynağıdır. C vitamini, mineral, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan dolaşımını hızlandırır. Sinüsleri temizler. Astım rahatsızlığına fayda sağlar. Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve ağızda oluşan yaralara iyi gelir. Mide rahatsızlıklarına ve kramplarına iyi gelir. Nasır ve siğillerin geçmesini sağlar.

Vücuttaki toksinleri temizlerken sıtma gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelir. Limon yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırıp dişlerinizi ovalarsanız, dişlerinizi beyazlatır. Tırnak mantarınız varsa, limon kabuğu yağını bir pamuğa damlatıp tırnaklarınız günde 3-4 kez silin. İçtiğiniz çaya 1-2 damla limon kabuğu yağı damlatırsanız boğaz ağrınızı alır. Yarım bardak ılık suya 3-4 damla limon kabuğu yağı damlatıp gargara yaparsanız ağız kokunuzu alır.

LİMON KABUĞU YAĞI NASIL YAPILIR?

Malzemeler: 5 adet limon, 1 bardak sızma zeytinyağı, Temiz bir cam şişe Yapılışı: Bir bardak sızma zeytinyağını bir kabın içinde ısıtın. Mutfak termometresi ile ölçün ve 70 derecede iken ocaktan alın. 5 limonu iyice yıkayın. Kabuklarını rendeleyin. Bu kabukları ısıttığınız yağın içine dökün. 6 saat kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra bir süzgeç yardımı ile kabukları alın. Çıkan yağı temiz bir kabın içinde muhafaza edebilirsiniz.

Konu Aramaları:

limon kabugu nelere iyi gelir,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Cucamelon Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir

Cucamelon Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir Şekli üzüm, tadı salatalığa, kabuğunda karpuza benzeyen ilginç meyve, Meksika ekşi kornişonu, Meksika minyatür karpuzu,...

Kapat