Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kuşburnu Olarak Bilinen Yabani Gülün İlginç Faydaları

Yabani Gül Kuş Burnu Nelere İyi Gelir ?

Kış hazırlıkları yavaş yavaş başladı. Mevsim değişikliklerine karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hasta olmamak için sonbaharla birlikte doğanın bize sunduğu çeşit çeşit meyve, sebze bolluğundan yararlanmamız şart. Bunlardan bir tanesi de yabani gül adıyla da bilinen kuşburnu.

Soğuk Algınlığına Birebir Kuşburnu

Meyvenin kendisi, suyu, reçeli, marmeladı, kompostosu, hatta çayı ile hem lezzet hem de şifa kaynağı. Kuşburnu; limon, portakal gibi narenciyelere oranla yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamininden zengin kuşburnu soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca A, B, E vitaminlerini içerir. Bunlar sayesinde kuvvetli antioksidan etki gösterir. İçerdiği bol miktarda vitamin ile genel direnci artırarak grip, nezle gibi hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar.

Kuşburnu Eklem Ağrılarına Faydalıdır

Kemik yapısını güçlendiren ve kanın pıhtılaşmasını düzenleyen K vitamini de içerir. Ayrıca eklem kireçlenmesi ve romatizmal ağrıların giderilmesinde de son derece etkili bir besindir. Yapılan birkaç çalışmada kuşburnunun meyve ve çekirdeğindeki ‘’GOPO’’ adlı antienflamatuar maddenin eklem ağrılarını hafiflettiği ve iltihabi reaksiyonları önlediği görülmüştür. Böyle bir etkinin görülmesi için kuşburnunun çayından ziyade kendisi tüketilmelidir.

Kuşburnu Ödem Atılmasına Yardımcı Olur

Kuşburnu, İdrar söktürücüdür ve kabızlığa karşı faydalıdır. Demirden zengindir ve kansızlığın giderilmesine yardımcı olur. İçeriğinde fitoöstrojen vardır, bu da kadınlarda menopoz döneminde sıcak basmalarına karşı fayda sağlar.

Kilo Verdirir Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kuşburnunun, Japonya’da yapılan bir çalışmada zayıflatıcı etkisi olduğu da bulunarak kuşburnu özütünün özellikle karın yağlarının eritilmesinde etkili olduğunu ifade edilmiştir. Kuşburnu, cildin elastikiyetini korumasını sağlar ve yaşlanmayı önleyici özellik gösterir, saç ve göz sağlığı için faydalıdır. Kuşburnu düzenli tüketildiğinde, antioksidan özelliğiyle kanserden korur, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır ?

Kuşburnu çayı, C vitamini kaybı olmaması için taze olarak veya çayı demlendikten sonra hemen tüketilmeli ve C vitamini kaybını önlemek için çay demlenirken kaynatılmamalıdır. Kuşburnu, çayı dışında kurutularak ve sonrasında blender’da çekilip saklanabilir. Tozu tatlılara, çorbaya, süte, yoğurda vb. karıştırılıp tüketilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Birçok Hastalığın Tedavisinde Kullanılan Sumak Çayı Nasıl Yapılır ?

Sumak Nelere İyi Gelir Sumak Çayı Nasıl Yapılır ? Geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sumağın yararları nelerdir nasıl tüketilmesi...

Kapat