Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Keşiş Otu, Gargan Yağı Şifa Dağıtıyor

Keşiş Otu, Gargan Yağının Faydaları Nelerdir?

Keşiş otunun farklı şekillerde kullanıldığında ortaya çıkan birçok faydası vardır. Hem çay olarak demlenip içilebilen, hem reçeli yapılabilen hem de esansiyel yağı çıkarılan bir ottur. Masaj ve inhalasyon metodlarıyla uygulanabilecek, sıcak suya veya şekere birkaç damla damlatılarak tüketilebilecek Keşiş otu, Gargan yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür. A ve C vitamini içerir. Demir ve kalsiyum zenginidir. Antibakteriyeldir. Antiseptiktir. Yapısındaki peril alkol ile hücre bölünmesini engeller. İçeriğindeki geraniol maddesi sayesinde kansere karşı koruyucudur.

Keşiş Otu, Gargan Yağı Kansere İyi Geliyor

Kanserli hücrelerin yayılmasını engeller ve tümörleri yok edici özellik gösterir. Özellikle prostat, beyin, pankreas, bağırsak ve meme kanserini engelleyici etki gösterir. Kalbi kuvvetlendirici etkisi vardır. Kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasına yardım eder. Kan dolaşımını düzenler. Kan hücrelerinin sağlığını korur. Damar sertliğinin giderilmesine yardım eder. Vücuttaki tüm damarları açmaya yardımcıdır. İçeriğindeki rosmarinik asit sayesinde kanı sulandırır ve damarları genişletir. İçeriğindeki sineol ile alerjilerin önüne geçmeye yardım eden etki gösterir. Güneş çarpmalarını iyileştirici etki gösterir. Astım hastalığının şikayetlerini azaltır.

Keşiş Otu, Gargan Yağı Nefes Yollarını Açıyor

Nefesi açmaya yardım eder. Boğazda oluşan enfeksiyonları geçirir, soğuk algınlığı, nezle ve griple ilgili şikayetleri azaltmaya yardımcıdır. Tüm bu hastalıklarda vücudun ter atarak hızlıca iyileşmesine yardım eden bir etki gösterir. Vücuttaki toksinleri dışarı atar. Ağzın içinde ve diş etlerinde oluşan enfeksiyonları yok eder. Diş sağlığını korumaya yardımcıdır. Vücuttaki şişlikleri geçirmeye yardım eder. Yüksek tansiyona iyi gelir. Diyabet hastalarının kan şekerini düşürmeye yardım eder. Kolesterolü düzenlemeye yardımcıdır. Vücuda enerji ve zindelik verir. Çevredeki sinek, böcek ve benzeri haşeratı uzaklaştırıcı etki gösterir. Keşiş otu,Gargan yağı ağrı kesici etki gösterir. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarını dindirmeye yardım eder. Vücuttaki kireçlenmelerin, mafsal ağrıların ve Romatizmal ağrıların yol açtığı şikayetleri azaltıcı rol oynar. Kas ve eklem ağrılarının önüne geçer. Sırt ve bel ağrılarını azaltmaya yardım eder.

Keşiş Otu, Gargan Yağı Migrene İyi Geliyor

Migren problemi olanların şikayetlerini azaltır. Sinüzit iltihaplarını atarak sinüzitin neden olduğu ağrıları azaltmaya yardım eder. Ağrıların sebep olduğu fiziki ve dolaylı olarak mental yorgunluğu alarak vücuda enerji verir ve zindelik kazandırır. Menopozun ve reglin sebep olduğu ağları azaltıcı etki gösterir. Kulak ağrılarını dindirmeye yardımcıdır. Balgam söker. Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırır. Safrayı rahatlatır. Kum ve taş dökmeyi tetikler. Vücuttaki toksik maddelerin dışarı atılmasına yardım eder. Mide ve bağırsak sancılarını dindirmeye yardım eder. Dahilen kullanıldığında idrar yollarındaki mikropları öldürür. İdrar söktürür ve ödem attırır. Gaz sorunlarını azaltır. Hazımsızlığı giderir. Kabızlığın önüne geçer. Bağırsak hareketlerini artırır ve düzenler. Kilo vermeye yardımcıdır.

Keşiş Otu, Gargan Yağı Sigarayı Bıraktırıyor

Sigara, zararları herkesçe bilinen ancak bağımlılık yapan özellikleri sebebiyle bırakılması çok zor olan bir maddedir. Sigaranın içindeki nikotin ve katran gibi vücut için çok zararlı olan maddeler iç organların işlevlerini düzgünce yerine getirmesini engeller ve kişinin sağlığının bozulmasına neden olur. Sigara yalnızca içeni değil, içildiği ortamda bulunan diğer kişileri, özellikle bebekleri ve çocukları da etkiler. Sigarayı bırakmak için önerilen yöntemlerden biri de Keşiş otu, Gargan yağı kullanmaktır. Keşiş otu yağı sigara içenlerin balgamlarını sökmeye yardım eder. Sigaraya karşı kişide tiksindirici bir etki uyandırır. Keşiş otu yağıyla hazırlanan gargaralar ve çaylar sigara içme isteğini azaltır. Sigarayı bıraktırıcı etkisi için, 5-10 gram Keşiş otunu bir su bardağı kaynamış suya koyup 5 dakika dinlendirmeli ve sonra süzüp içmelisiniz. Bu çaya ağızdan tüketimi uygun olduğundan emin olduğunuz Keşiş otu yağından da bir miktar ekleyebilirsiniz.

Keşiş otu Yağı Cilde İyi Geliyor

Keşiş otu,Gargan vücuttaki yaraları geçirmeye yardım eder. Haricen kullanıldığında basit yaralarda mikrop öldürücü ve enfeksiyon yok edici görev görür. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarının dezenfekte edilmesi için Keşiş otu yağı kullanıldığı bilinir. Egzamalı ciltlerin tedavisinde faydasına başvurulur. Uyuz rahatsızlığının sebep olduğu şikayetleri azaltmaya yardımcıdır. Akne tedavisinde fayda gösterir. Ciltteki kızarıklık ve şişlikleri geçirir. Kaşıntıları rahatlatıcı özellik gösterir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatarak yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Yanıkları ve cilt üzerindeki izleri geçirici etki gösterir. Eldeki ve dudaklardaki çatlakları geçirmeye yardım eder. Böcek ve sinek ısırıklarının iyileşmesi için de kullanılır. Bu etkileri göstermesi için, birkaç damla Keşiş otu yağı suyla seyreltilerek cilde masaj yapılabilir.

Keşiş otu, Gargan Yağı Saça İyi Geliyor

Saç dökülmelerini önler. Saçların yumuşamasına yardım eder. Saçların doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcıdır. Kepek sorununu çözer. Bit ve uyuz gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Saç derisindeki kuruluğu alır. Saçların uzamasını teşvik eder.

Keşiş otu,Gargan, yağının zihinsel ve sinirsel faydaları vardır:

Beyin hastalıklarının tedavisinde iyileştirici etki gösterir. Beyni temizler, endorfin seviyesini yükseltir. Uykusuzluk probleminin çözümünde fayda gösterir. Bu faydasını açığa çıkarmak için yatmadan önce yastığa veya pijamaya bir damla Keşiş otu,Gargan, yağı damlatmak yeterlidir. Bu sayede uykuya geçmeyi kolaylaştırıcı niteliktedir. Sara hastaları için sakinleştirici ve yatıştırıcı niteliğindedir. Epilepsiye yatkınlığı olanlarda E vitaminiyle birlikte ayda bir Keşiş otu, Gargan yağı kullanırlarsa epilepsi nöbetleri azalacaktır. Stres ve depresyona karşı koruma sağlar. Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Sinir sıkışmaları ve stres sonucu oluşan rahatsızlıkları giderir. Aromatik etki gösterir.

Keşiş Otu, Gargan Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

UYARI: Gebelik esnasında kullanılmamalıdır. Emziren kadınların kullanması tavsiye edilmez. Bebeklere ve çok ufak çocuklara kullandırılmaması gerekir. Bebek ve çocukların tüketimi hormonel bozukluklara sebep olabilir. Aşırı tüketimi merkezi sinir sisteminin yavaşlamasına neden olabilir. Anestezi ve cerrahi müdahale öncesi ve sonrasında kullanılmamalıdır. Bu tip durumlardan en az 2 hafta önce tüketimi kesilmelidir.

Bazı ilaçlarla ters etki gösterebilir. İlaç kullananların doktora başvurmadan kullanılmaması tavsiye edilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması doğru değildir. Piyasada satılan birçok versiyonu ağızdan tüketime uygun değildir. Ağızdan tüketime uygun olmayan tüm versiyonları yalnızca haricen kullanılmalıdır. Haricen kulanım sırasında da tenle direkt teması yerine suyla seyreltilerek kullanılması önerilir. Çay olarak tüketilecekse haftada 1-2 kez içilmelidir. Çok yoğun ve sık kullanılmamalıdır. Eğer birkaç gün üst üste kullanılırsa kullanımına 15 gün ara verilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şifa Deposu Karabaş Otu

Şifa Deposu Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir ? Aslında bir lavanta çeşidi olan karabaş otu çok yıllık ve çalımsı bir ottur....

Kapat