Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kereviz Birçok Derde İyi Geliyor

Kerevizin Bilmediğiniz İlginç Faydaları

Hem besleyici, hem düşük kalorili, hem de ekonomik olan kereviz; enfeksiyon, sindirim zorlukları, tansiyon, arterit, gut ve kas krampları ile mücadelede etkin yardımcı içeriğe sahiptir. Ayrıca kanser, yaşa bağlı görme kaybı, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi risklere karşı da koruyucudur. Yaygın bir durum olan, sürekli yorgunluk, sinirlilik, kas krampları uyku ve kalp ritmi bozuklukları şeklinde kendini gösterebilen magnezyum eksikliği ile mücadelede de kerevizin önemli bir yardımcıdır.

Koruyucu Ve Tedavi Edicidir

En sağlıklı sebzelerden biri olan kereviz, rafine ve işleme tabi tutulmuş besinlerin vücudumuzda yarattığı hasarı onarıcı, pek çok hastalığa karşı koruyucu ve tedaviyi destekleyici özelliklere sahip. Kerevizin özellikle sindirim sistemine ve kardiyovasküler sisteme yardımcı özellikte, inflamasyonu düşürücü, kan basıncını dengeleyici, kanser riskini azaltıcı ve yaşla birlikte ilerleyen görme kaybına karşı koruyucudur.

Yemeğini Sevmeyenler Başka Şekilde Tüketebilir

Kereviz yemeğini sevmeyenler salata, çorba, buharda pişmiş şekilde ya da suyunu sıkıp içerek tüketebilir, kereviz yaprakları ayrıca ev yapımı turşularda kullanılabilir. Aynı zamanda alerjik bir bünyesi olmayanlar için haftada en az iki kez kerevizin menüye dâhil edilmesi önerilmektedir. Kereviz apigenin adlı bir molekül içeriyor. Apigeninden zengin bir diyet, inflamasyonu azaltıyor ve bağışıklık sistemine destek sağlıyor.

Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Vardır

Kereviz ayrıca luteolin adlı bir flavnoid içeriyor. Bu bileşen, anti-kanserojen özelliğinin yanı sıra kanser tedavisinde kullanılan kimyasallara karşı koruyucu etki de sağlıyor. Apigenin molekülün ayrıca nöron hücrelerin gelişmesi ve uyarılmasını artırır, böylelikle öğrenme ve hafıza güçlüğünde de destek olur. Kanda yağ molekülleri arttığında oluşan hiperlipidemi durumunun ilk aşamada bir belirti göstermese de ileriki aşamalarda kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini arttırır.

Sinir Yorgunluğunu Engeller, Rahatlatır

Cinsel gücü artırır ve cinsel isteği kamçılar. Afrodizyak etkisiyle çiftelerin mutluluklarını tetikler. İç salgı bezlerini, özellikle böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Sinir yorgunluğunu engeller. Kanı pisliklerden temizler. Akneleri geçirir. Cildi güzelleştirir. Böbrek taşı ve kumunun kolay düşmesini sağlar. Diyet uygulayanların zayıflamasını kolaylaştırır. Unutkanlığa iyi gelir. İdrarı söker. Kan ve süt yapar. Karaciğeri temizler.

Kereviz Nasıl Kullanılmalıdır ?

Yüksek tansiyona iyi gelir. Romatizmayı tedavi edici etkisi vardır. Uykusuzluğu giderir. Baş ağrılarını geçirir. Mideyi güçlendirir İştahı açar. Sindirimi kolaylaştırır. Sinirleri yatıştırıcıdır ve midedeki fazla gazı çıkarır.Çorba, güveç ve turşulara eklenebilir. Yaprağı salataya doğranabilir. Yemeklere katılabilir. Sebze çorbası ve güveçlere, ateşten alınmadan 3 dakika önce eklenebilir. Tohumu kaynatılarak özü çıkarılır ve içilir. Yaprağı çay gibi demlenerek içilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çörek Otu Tüketin Sağlıklı Kalın

Çörek Otunun Birbirinden Güzel Faydaları Çörek otu, eski çağlardan beri modern tıbbın en doğal tedavi edici yöntemlerinden biri olarak kullanılıyor....

Kapat