Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kenevir Yağı Nelere İyi Gelir

Kenevir Yağı Nelere İyi Gelir

kenevir yağı cildi nemlendirir akciğer kanserinden korur kabızlığı giderir yaşlanmayı geciktirir kilo verdirir adet sancısını azaltır

Kenevir tohumlarından elde edilen Kenevir yağının sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Kenevir yağının ciltten saça kadar tercih edilme sebebi nedir, kenevir yağının ne gibi faydaları var. Kenevir halk arasında uyuşturucu bir madde olarak bilindiği için çoğu ülkelerde yetiştirilmesi yasaktır. Kenevir yağının son yıllarda sağlığa olan faydaları ortaya çıkınca yasaklı ülkelerde de yetiştirilmesi serbest hale gelmeye başladı. Bugüne kadar zararlı bilinen kenevir yağının sağlığa ne gibi faydaları olduğuna bir göz atalım. Kenevir yağı Kenevir bitkisinin tohumları yüksek ısıya maruz kalmadan sıkılmasıyla elde edilen yağdır. Gıdaların hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılabilir. Sağlık için zararlı olan doymuş yağları az miktarda içerir ve besin değeri yüksektir. Kenevir yağı, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi birçok mineral madde içerir.

FAYDALARI: Adet öncesi gerginliği azaltır. İltihap giderici faydaları vardır. Güneş ışığının zararlarını azaltır. Bol miktarda E vitaminine sahiptir. Kalsiyum emilimi için gerekli D vitaminini içeren tek yağdır.

Kansere karşı korur: Kenevir yağı içeriğindeki omega-3 ve GLA yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek beyin kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserine karşı iyi gelir. Kenevir yağı özellikle akciğer kanserinde kanserin büyümesini yavaşlatır.

Kalp sağlığını korur: Kenevir yağı kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkları yok eder ve kan basıncını düşürür. Kenevir yağı omega-3 ve omega-6 kaynağı olduğu için kalp ve damar sağlığını korur. Omega-6 yağ asidi olan GLA açısından da zengindir.

Hormonları dengeler: Kenevir yağı hormonların dengelenmesi sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara fayda sağlayarak menopoz dönemi sağlığını destekler.Kenevir yağı içeriğindeki omega yağ asitleri vücutta denge sağlar. Özellikle et yemeyen vejetaryenler için oldukça besleyicidir.

Eklem ağrılarına iyi gelir: Kenevir yağı romatoid artrit ve çeşitli eklem ağrılarına fayda sağlar. Kilo vermenizi sağlar: Kenevir yağının iştah kapatma özelliği vardır. Kenevir yağı şeker isteğini bastırır ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, bu sayede zayıflamanıza destek olur. Saç kuruluğunu önler: Kenevir yağı saçları nemlendirerek parlaklık verir.

Kabızlığa iyi gelir: Kenevir yağının içeriğindeki çözünür lif sayesinde sindirim sistemini rahatlar. Kenevir yağı bağırsaklardaki probiyotik bakterileri besler ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kabızlığı giderir. Yaşlanma karşıtıdır: Kenevir yağı içeriğindeki linoleik asit sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçer.

Cildi nemlendirir: Kenevir yağı içerdiği omega-6 yağ asidi olan gama linoleik asit cilt sağlığı için önemlidir. Kenevir yağı sivilceli ciltlerde cildin nemlendirir, saç ve tırnakları besler ve egzamalı cilde iyi gelir. Dermatite bağlı cilt kuruluğu ve kaşıntısında 20 haftalık uygulama sonucunda fayda gösterir.

Kenevir Yağı Nerelerde Kullanılır: Kenevir yağı sanayi, gıda ve alternatif tıpta kullanılan bir yağ türüdür. Her alanda yaygın ve faydalı olan bu yağı mutfağımızdan eksik etmemeliyiz. Kenevir yağı 71 derece üzerindeki sıcaklıkta lezzetini ve kalitesini kaybeder. Bu yüzden kızartmalarda kullanılmamalıdır. Sebzeler ve salatalarda kullanılması faydalıdır. Günlük tüketim miktarı 1-2 tatlı kaşığı olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Karaciğer ve Karın Yağlarına Deve Dikeni Tohumu

Karaciğer ve Karın Yağlarına Deve Dikeni Tohumu deve dikeni tohumu karaciğer hastalığına sarılığa siroza iyi gelir sindirim sistemini kuvvetlendirir göğüs...

Kapat