Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kekik Ve Kekik Yağının Faydaları

kekik yağı nedir nasıl kullanılır kekik yağı sivilceye iyi gelir mi romatizma ağrılarına kekik yağı faydalı mı diyabete kekik yağı iyi gelir mi şifalı yağlar…

Sater yada nemamul otu gibi farklı isimler ile anılan bu şifalı bitki, ülkemizde birçok bölgede yetiştirilebilir. Yabani kekik latince olarak origanum vulgare olarak da anılır. Kendine özgü kokusu olan bir bitkidir. Özellikle dağlarda, kayalarda, bayırlarda yetişir. Akdeniz bölgesinde sıkça rastlanır. Bu şifalı bitkinin yağı ve çayı oldukça popülerdir. Yağı ve çayının yanında kurutulup yemeklerde de kullanılabilir. Keskin tadı ve kokusuyla yemeklere güzel bir tat katar. Kekik yağı, şifalı yağlar arasında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir yağdır.

Kekik yağı kan şekerini Düzenler mi

Kekik, kolay temin edilmesi ve aktarlarda, baharatçılarda bulunması sebebiyle de tercih edilme oranı artar. Bitkiler içinde yer alan kekik yağı nedir, faydaları nelerdir, ne gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir? Yetiştiği bölgelere göre birçok farklı isimle anılan bu şifalı bitkinin yağı birçok alanda, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çeşitli hastalıklarınız için bu etkin yağı cildinizin ağrıyan bölgesinde sürerek yada içerek hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz. Aslında bu bitki yaygın olarak yemeklerde kullanılan, yemeklere ilave edilen bir bitkidir. Fakat yağı da günümüzde hastalıkların tedavisinde oldukça popülerdir.

Kekik yağı akne tedavisinde kullanılıyor mu

FAYDALARI: Antimikrobiyal ve antifungal etkisi vardır. Araştırmalara göre bu şifalı yağ, birçok kanser türünün tedavisinde etkili bir yağdır. İltihaplı yaralar için kullanılabilir. Beliniz mi ağrıyor? Bel ağrısından bir türlü kurtulamıyor musunuz? O halde kekik yağı kullanarak bu şiddetli ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bu şifalı yağdan bir yemek kaşığı alarak, yine bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırırsanız özellikle şiddetli bel ağrılarınızdan kurtulabilir, rahat bir nefes alabilirsiniz. Cildinizdeki yaraların geçmemesinden şikayet ediyorsanız bu yağı kullanabilirsiniz.

Kekik Yağı Göğüsü Yumuşatır mı

Sinüzit ve bademcik iltihabı gibi soğuk algınlığına bağlı hastalıklarda kullanılabilir. Şeker hastalığına iyi gelir. Kandaki şeker miktarının düzenlenmesine yardım eder. Yani diyabete iyi gelir, diyabet hastaları bu şifalı yağı kullanarak şifa bulabilirler. İdrar söktürücü özelliği vardır. Sakinleştirici olarak da kullanılabilir. Bir nevi yatıştırıcı özellik taşır. Romatizma gibi kemik rahatsızlıklarına da iyi gelir. Kemik ağrılarını giderir. Ağrıyan kemiklerin üzerine masaj yapar şekilde ovularak sürülürse ağrıları geçirir. Romatizmaya iyi geldiği gibi burkulma sonucu oluşan kas ağrılarına da iyi gelir. Burkulan kasların üzerine bu şifalı yağdan masaj yapılarak sürülürse şifa bulunabilir.

Kekik Yağı İdrar Söktürür mü

Öksürük için de yararlıdır. Boğazdaki gıcık ile oluşan öksürüğe iyi gelir. Ergenlikte oluşan sivilceleri geçirmeye yardım eder. Özellikle ergenlik döneminde gençlerde çıkan sivilce ve aknelerden oldukça büyük rahatsızlık duyulur. Bu şifalı yağ, sivilce ve aknelerin geçmesine olanak sağlar. Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder. Hepatite karşı da etkilidir. Tüberküloz rahatsızlığına iyi gelmesi de kekik yağı faydaları arasındadır. Aknelerden bıktıysanız, akne tedavisinde de bu şifalı yağı kullanabilirsiniz.

Kekik yağı Nefes Açıyor mu

Özellikle adeti düzensiz gelen kadınlar, regl düzensizliği yaşayanlar için faydalıdır. Adet düzenlemeye yardım eder. Yapılan bir araştırmaya göre rahim kanserini önlemeye de yardımcıdır. Kalp dostudur, kalp hastalıklarını önler. Bilinmeyen bir yönü de bahçedeki salyangozları yok etme özelliğidir. Birçok kişi tarafından bilinmese de bahçedeki salyangozları kekik yağı yok edebilir. Mantar önleyicidir, antiviral özelliği vardır. Amip, bakteri, tahtakurusu, bit, pire, kene ve sivrisinek gibi canlıların uzaklaştırılmasında kullanılabilir.

Kekik yağı yaralara faydalı mı

Astım tedavisinde etkilidir. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında da deriye sürülerek kullanılabilir. Anti ageing özelliği vardır. Yani yaşlanma karşıtıdır. Yaşlanmayı, ciltte kırışıklıklar oluşmasını geciktirir. Çıbanlara iyi gelmesi de faydaları arasındadır. Ağızda koku yapan bakterilerin etkisini azaltarak ağız kokusun giderir. Uykusuzluk için de fayda sağlar. Hazımsızlığa karşı da etkilidir. Üst solunum yollarına iyi gelir, öksürük, boğaz iltihaplanması, astım, bronşit gibi hastalıklarda etkilidir.

Kekik Yağı İdrar Söktürür mü

Hazmı kolaylaştırır, idrar ve gaz söktürür. Sindirime faydalıdır. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Böbreklerdeki ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.İştahı açar.Vücudu kuvvetlendirir. Kekik yağı romatizma ağrılarını hafifletir ve vücuttaki diğer yağların parçalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve kan şekerini düşürür. Kalp çarpıntılarını keser. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Kekik Yağı Romatizma Ağrılarına İyi Gelir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şerbetçi Otu Göğsü Büyütür Adeti Düzenler

şerbetçi otu nedir nerelerde kullanılır şerbetçi otu göğüsü büyütür mü şerbetçi otu adeti düzenler mi idrar söktüren bitkiler kanı temizleyen...

Kapat