Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kasık otu Nedir Nelere İyi Gelir

kasık otu fıtığı iyileştirir mi kasık otu idrar söktürür mü kasık otu safrayı söker mi kasık otu mideye iyi gelir mi kasık otu çayı nedir…

Latincesi; Agrimonia eupatoria (ya da Hernia glabra),Gülgiller familyasından olup Avrupa, Asya ve ülkemizde yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. 20-120 cm. boylanabilir. Çoğu kez toprağın üzerine yatarak gelişir. Rizom kökü (kök gövdesi) kenarları dişli, tüysü, yeşil yaprakları, yaprak koltuklarında ve bitkinin tepesinde yoğun salkımlar oluşturarak yazın açan küçük sarı Çiçekleri vardır. Bu çiçeklerinden oluşan ve adına pıtrak denilen meyveleri çengel dikenli olur. Güneşli ve kısmen gölge yerleri ve nemli toprakları seven kasık otu en çok orman kenarlarında görülür.

Kasık otu İdrar söktürücüdür

Bitki, tohumlarının hayvan postuna takılıp çevreye taşınmasıyla yayılır ve tohumun düştüğü yerde çoğalır. Kasık otu bitkisinin toprak üstü kesimleri tanen, glikozitler, uçucu yağ ile B ve K vitaminlerini içerir. Bilimsel adlarından birindeki Hernia sözcüğü ‘fıtık’ anlamına gelen ve uzun zamanlardan beri, kasık fıtıklarında meydana gelen rahatsızlığın giderilmesinde yararı görülen kasık otu, halk arasında yörelere göre Fıtık otu, Kızılyaprak, Koyun otu, Kuzu pıtrağı gibi isimlerle de bilinir. Tıbbi etkileri ve bunlardan faydalanma yöntemleri şöyle sıralanabilir.

Kasıkotu Böbrek mesane ve idrar yollarına iyi gelir

FAYDALARI: İdrar söktürücüdür. Böbrek, mesane ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Safra söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatır. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında etkilidir. Doku ve damar büzücüdür. Peklik verir. Çocuklarda İshali keser. Bedeni güçlendirici ve rahatlatıcı acı bir toniktir. Yukarıda belirtildiği gibi fıtık oluşumunda kasık şişmelerini indirir ve bedeni rahatlatır.

Kasıkotu Doku ve damar büzücüdür

Bütün bu etkileri sağlamak üzere kasık otunun toprak üstü kesimleri bitki çiçek açmaya başladığında toplanır. 40 C dereceyi aşmayan sıcaklıkta ve gölge yerde kurutulur. Kasık otu bademcik şişmesi ve boğaz ağrılarında iyileştirici ve rahatlatıcıdır. Bunun için 1-2 tatlı kaşığı kurumuş kasık otu karışımı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır.

Kasıkotu Karaciğer ve safra kesesine iyi gelir

Daha sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen çayla gargara yapılır. Kasıkotu, ayrıca yaraları temizler ve iyileştirir. Bunun için bitkinin taze toprak üstü kesimleri ezilerek bir yara lapası hazırlanır ve yaralara dıştan uygulanır.

kasıkotu Safra söktürücüdür

ÇAYI: Kurumuş bitki karışımından 1-2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suya konur ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir çay hazırlanır. Bu Çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Kasıkotu Böbrek mesane ve idrar yollarına iyi gelir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Göz Otu, Gözlük Otu Gözlere İyimi Geliyor

göz otu göz ağrılarına iyi gelir mi iltihaplı göz hastalıklarına göz otu iyi gelir mi göz otu sinüzite iyi gelir...

Kapat