Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Karın Yağlarını Deve Dikeni Tohumu Yok Ediyor

Karın Yağlarını Deve Dikeni Tohumu Yok Ediyor

2000 yıldır özellikle karaciğer hastalıkları için kullanılan deve dikeni bitkisinin bilinmeyen bütün özelliklerini sizler için araştırdık. İşte deve dikeni bitkisi tohumlarının vücudunuzu yenileyecek benzersiz faydaları! Enginar ailesinin değerli üyelerinden olan deve dikeni bitkisinin içerisindeki slymarin maddesi karaciğerinizi yenileyecek doğal bir ilaç niteliğinde. Dolaşım faaliyetlerini düzenleyen, karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde önemli rol üstlenen ve özellikle karaciğer hastalıklarına bağlı tedavilerde kullanılıyor. Bu harika bitkiyi siroz hastalığından, hepatit ve sarılığa kadar her türlü karaciğer tedavisinde kullanabilirsiniz. Karın bölgesi yağlanması durumunda da sık görülen karaciğer yağlamasında da deve dikeni bitkisinin tohumlarından yararlanabilirsiniz.

Faydaları:

Sindirim sisteminizi kuvvetlendirmeye yönelik etkisi de mevcut olan deve dikeni tohumunu kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanabilirsiniz. Mide sindirimini kuvvetlendirerek hazmı da kolaylaştıran bu harika bitkiyi, hazımsızlık sorunlarında güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle kilo almak isteyen kişiler bu bitkiyi çok sevecekler. Çünkü deve dikeni bitkisinin tohumlarından elde edilen çay, düzenli olarak kullanıldığında iştah açmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle kilo vermek isteyen bireylerin deve dikeni bitkisini kullanırken dikkatli olması gerekiyor.

Vücudun safra salınımını arttıran bu bitki safra kesesi hastalıklarının tedavisinde de büyük rol oynuyor. Migren ataklarını hafifletme, varisleri giderme, damar tıkanıklığını engelleme gibi rahatsızlıkların da üstesinden gelebilen deve dikeni vücut direncinin arttırılmasına da yardımcı oluyor. Bin bir derde deva olan deve dikeni bitkisinin mucizevi özellikleri bunlarla sınırlı değil! Araştırmalar yüksek antioksidan kapasitesiyle hücre yenileyici etkiye sahip bu bitkinin, göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerini de önlemede etkili olduğu konusunda hemfikir.

Ayrıca deve dikeni bitkisi rahim hastalıklarında kullanıldığında da iyileştirici etkiye sahip. Sütü artmadığı için üzülen annelere müjde! Deve dikeni tohumundan elde edilen çay düzenli olarak tüketildiğinde süt arttırmaya da yardımcı. Dilerseniz farklı bir aroma katmak için çayınızı 1 tatlı kaşığı kadar bal ile tatlandırabilirsiniz.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Deve dikeni bitkisinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bitki tohumlarını havanda döverek veya değirmende öğüterek kullanmanız şart. Böylece bitki tohumunun bileşimindeki maddeler çayın demine geçerek, vücudunuza çok daha fazla yarar sağlıyor. 300-400 ml kadar kaynar suya daha önce öğütmüş olduğunuz deve dikeni bitkisi tohumunun tozundan 2 tatlı kaşığı kadar kattıktan sonra, 10-15 dakika demleyip tüketebilirsiniz. Dilerseniz çayınızı limon, nane, karanfil veya tarçınla tatlandırmanız mümkün. Demlediğiniz çaydan günde 1 ila 3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

UYARI:

Çalışmalar deve dikeni bitkisinin herhangi bir zararı olmadığını gösteriyor. Ancak yine de her bitki çayı gibi tüketimde aşırıya kaçılmamalı. Deve dikeni bitkisinin tohumlarından elde edilen çay aşırı tüketilmesi halinde ishale yol açabilir ve bu durum sağlığınızı negatif yönde etkileyebilir. Bu bitki iştahı iyi yönde etkilediği için belirli bir diyet programı uygulayanlar günde 1-2 fincandan fazla deve dikeni tohumu çayını tüketmemeli. 2 yaşından küçük çocuklar ve hamileler bu bitkiden elde edilen çayı ve buna benzer bitki çaylarını kesinlikle kullanmamalıdırlar. Kronik bir hastalığa sahip olanlar ve düzenli olarak ilaç kullananlar bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şahtere Otu Nedir Nelere İyi Gelir

Şahtere Otu Nedir Nelere İyi Gelir Latince ismi Fumaria Officinalis olan Şahtere otu ‘’Sarılık otu’ veya “Yer çiçeği’’ olarak da...

Kapat