Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Karayılan Otu Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Karayılan Otunun Mucizevi Faydaları

Tamamlayıcı tıbba olan ilgi gün geçtikçe büyüyor. Bu süreçte artık “bitkilerle tedavi” yani “fitoterapi” bilimini daha sık duymaya ve öğrenmeye başladık. Bitkiler ile tedavinin de bir bilim olduğunu; bilinçsiz ve yanlış kullanımlarının çok ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğini söyleyen Doktor ve Diyetisyenler karayılan otu ile ilgili merak edilenleri açıkladı. Karayılan otu, halk arasında bilinen bir diğer ismiyle “kadın otu” düğün çiçeğigiller ailesine ait, anavatanı Kuzey Amerika olan bir bitki türü.

Karayılan Otu Adet Kramplarına İyi Geliyor

Yerli Amerikalı ve Çinli bitki uzmanları tarafından, geleneksel olarak çeşitli rahatsızlıklar ve böcek kovucu olarak asırlardır kullanılmakta. Karayılan otunun, 1950’lerin ortalarında Avrupa’da kadınların sağlık sorunları için popüler bir tedavi haline geldiğini görüyoruz. Günümüzde, kadınlarda menopoz öncesi ve sırasında görülen ateş basmaları ve diğer menopoz belirtileri için bir besin takviyesi olarak kullanılmakta. Adet krampları ve adet öncesi belirtileri de dâhil olmak üzere diğer durumlar için bir besin takviyesi olarak önerilebiliyor.

Karayılan Otu

Ayrıca halk tarafından karayılan otunun doğum başlatıcı etkisi olduğuna inanılıyor. Karayılan otunun tıbbi faydalara sahip olan kısmı bitkinin kök veya rizomu (yeraltı sapı) oluyor. Kurutulmuş kök olarak, tablet, kapsül veya öz formlarında bitkiye ulaşılabiliyor.Karayılan otu insanlarda menopoz belirtileri için çalışılmış, ancak çalışmaların birçoğu yüksek kalitede değil.

Karayılan Otu Birçok Sağlık Hastalığına iyi Geliyor

Bu nedenle karayılan otunun etkilerinin bilgisine “sınırlı bilgi” diyoruz. Bildirilen olumlu çıktılar bilimsel kanıtlardan ziyade bu otu kullanan kişilerin beyanlarıyla sınırlı. Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre karayılan otu bitkisinin içeriği hala inceleme aşamasında. İnsan sağlığı üzerine olan etkisi araştırılmaya, yeni çalışmalar üretilmeye devam ediliyor.

Karayılan Otunu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

UYARI: Karayılan otu kullandığı bilinen kişilerin bazılarında karaciğer hasarı tespit edilmiştir. Bu etkinin bu bitkiden kaynaklı olduğu henüz net olarak kanıtlanmış bir bilgi değil. Ancak eğer bilinen bir karaciğer rahatsızlığınız varsa karayılan otunu kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

• Karayılan otu ile varsa kullandığınız diğer ilaçlar birbiri ile etkileşime girebilmektedir. Bu ve benzeri bitkileri tüketmeden önce kullandığınız diğer ilaçları da hekim ve eczacınızla mutlaka paylaşmalısınız.

• Karayılan otunun meme kanseri, hamile ve emziren kadınlar gibi hormonla ilişki durumlarda kullanılmasının güvenli olup olmadığı net değil. Dolayısıyla bu saydığımız gruplarda kullanılması güncel bilgilerle önerilmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yabani Siyah Pirinç Adeta Bir Mucize

Yabani Siyah Pirinç Nelere İyi Gelir ? Son zamanlarda içerdiği mineraller ve proteinlerden dolayı tercih edilmeye başlanan, market raflarında da...

Kapat