Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Karambola Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir

Karambola Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir

damar tıkanıklığına iyi gelen meyve karambola cild ve saçlara iyi geliyor karambola kansere karşı koruyucu mu damar sertliğine ne iyi gelir kalbi koruyan meyveler

Uzak Doğunun egzotik tatlarından, tatlı ve ekşi aromalı olan ve Karambola (Carambola) adıyla da bilinen Yıldız Meyvesi, (Star Fruit) doğal antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı vücut direncini artırarak soğuk kış günlerinin en büyük destekçisi olarak karşımıza çıkıyor. Carambola yavaş gelişen bir ağaç olmasına rağmen 9 metre kadar boya ulaşabilir. Belli dönemlerde yapraklarını döken bir ağaçtır. Leylak renginde küme halinde küçük çiçekleri vardır. Çapraz döllenme olursa,bu çiçekler küme halinde meyvelere dönüşür, aksi takdirde meyveler seyrek olur. Meyveler tozlanmadan 6-9 ay sonra olgunlaşırlar. Yıldız meyvesi, oxalis familyasına ait bir türdür. Altın sarısı renginde meyveleri olmasının yanı sıra, şekli yıldıza benzemektedir. Gevrek bir yapıya ve hafif tatlı, mayhoş bir lezzete sahiptir.

Karambola olarak da bilinen yıldız meyvesi, kabuk ve çekirdekleri dahil tamamı yenilebilen, boylamasına beş dilimden oluşan sulu bir meyvedir. Enlemesine kesildiğinde yıldız görünümünü aldığı için ülkemizde yıldız meyvesi ismiyle anılır. Thayeard Newcombe, Wheeler, Kembangan, Maha, Kaiangh, Hoku, Golden Star, Fwang Tung gibi türleri bulunmaktadır. Ana yurdu Moluccas, Hindistan ve Sri Lanka olarak bilinen yıldız meyvesi, farklı iklimlere uyum sağlayabildiği için tüm dünyaya yayılmıştır.

FAYDALARI:

Fosfor, potasyum ve niasin yönünden zengin olan yıldız meyvesi, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Susuzluğu giderir. Şeker oranı düşük olduğu için, kilo vermeye yardımcı olur. Tıpkı portakal gibi C vitamini deposudur. Bu sayede; grip, nezle ve soğuk algınlıklarına yakalanma riskini minimuma indirir. Kolesterol ve sodyum içermez. Damar tıkanıklıkları üzerinde iyileştirici etkileri görülmektedir.

Hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırırken, kolajen üretimini destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp hastalıklarına karşı kalkan vazifesi görür. Cilt dostudur. Yaraların çabuk iyileşmesi ve diş eti sağlığı için oldukça faydalıdır. Vücuttan toksin maddelerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda kansere karşı koruyucudur. C vitamini açısından oldukça zengin olan meyve ayrıca niasin, potasyum ve fosfor içerir.

Karambola, zengin vitamin kaynağı olmasından dolayı oldukça faydalı bir meyvedir. Yüksek oranda içerdiği C vitamini sayesinde soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklara iyi gelir. Sindirim sistemini güçlendirir. İçerdiği aminoasitler sayesinde cilt ve saç sağlığına faydalıdır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliği ve tıkanıklığını önler. Sinirleri yatıştırır, yorgunluğu giderir. Kansere karşı koruyucudur.

Konu Aramaları:

yildiz meyvesi nelere iyi gelir,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Dut Kurusu Yaşlanmayı Geciktiriyor 

Dut Kurusu Yaşlanmayı Geciktiriyor  kanser için hangi meyvelerin tüketimi önerilir hücre yenilenmesine iyi gelen meyveler cild bakımında hangi meyveler etkili...

Kapat