Kara Hindiba Nedir,Faydaları nelerdir ?

 

kara hindiba kara hindiba faydaları karaciğere iyi gelen bitkiler safraya iyi gelen bitkiler iştah açan bitkiler…

Latincesi;Taraxacum officinale dir.Bağda,bahçede,çayırlarda,bolca yetişen çok yıllık bir bitkidir.Çiçekleri sarı ve yaprakları düzensiz olup,köklere doğru sarmal şekil de iner.Yaprakları tabanda toplanmış kenarları derin dişlidir.Yaprakları ve kökleri kullanılır.Yaprakları bitki çiçek açmadan,kökleri sonbaharda toplanır.Halk arasında yöreler göre KEKLİK OTU-RADİKA-ŞEYTAN ARABASI-ASLANDİŞİ gibi isimlerle de bilinir.

1-Karaciğer ve safra kesesi şikayeti olanlar için bulunmaz derecede çok etkili bir şifa kaynağıdır. Kabızlığı giderici, İştah açıcı, safra ve idrar söktürürcü, etkileri vardır.

2-Yaprak ve kökleri sirke ve şekerle yenilirse her türlü karaciğer şikayetine şifa verir.Şeker hastaları kök ve yapraklarını her gün çiğ olarak aç karnına tüketmelidir.Yapraklarının salata olarak.sirke,limon,zeytinyağı ilavesi ile yenilmesi faydalıdır.

karahindiba bitkikurdu

Konu Aramaları:

kara hindi bağı otunun faydaları,kara hindi bağı,kara hindi bağı otu,kara hindi bağı otu faydaları,kara hindi bağı faydaları,kara hindibanin faydalari,hindi bağı,kara hidibag,hudi indi otu,karaindi bagi,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Karabunda El Haci Bitkisinin Faydaları

karabunda el haci basura iyi gelen bitkiler ağrılara iyi gelen bitkiler...

Kapat