Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kansızlıkla Savaşmak İçin Bu Besinleri Tüketin

Demir yetersizliği anemisi görülme sıklığı giderek artıyor. Kansızlık özellikle çocuklarda, gebe ve emzikli kadınlarda sıklıkla ortaya çıkıyor.

Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık; büyümeyi yavaşlatır, zeka gelişimini olumsuz etkiliyor ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırıyor. Bu nedenle anemide tedavi çok önemli. Kansızlığı önlemek için doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğu bilinmelidir.

BOL YEŞİLLİK VE KALSİYUM ŞART

Demir kaynaklı besinlerin yanı sıra, her öğünde bol yeşillik tercih edilmeli, demir kaynağı ıspanak yumurta ile pişirilmeli, kalsiyumdan zengin besinler ara öğünde tüketilmelidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisinde tüketilmesi gereken besinler aşağıda sıraladık.

1- Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti

2- Yumurta

3- Üzüm ve pekmez

4- Kuru baklagiller

5- Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut

6- Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)

7- Fındık, fıstık ve susam.

YEMEKLERDE ÇAY VE KAHVE İÇMEYİN

Çay ve kahveyi ara öğünlerde tüketmek gerekir. Özellikle çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için, çayı açık ve limon sıkarak içmekte yarar vardır.

BAKLA GİLLERİ ETLE PİŞİRİN YUMURTAYI PORTAKAL SUYUYLA TÜKETİN

Demir emilimini artırmanın önemli yolunun bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmek.

1- Her öğünde bol limonlu yeşillikler ve bu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata, demir emilimi artırmaktadır.

2- Yumurta tüketilirken yanına taze sıkılmış portakal veya greyfurt suyu tercih edilmesi, yumurtadaki demirin daha fazla emilmesini sağlamaktadır.

3- Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur.

4- Ispanak yanında yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise bio yararlılığını artırır.

5- Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.

6- Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.

7- Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi  yüksek demir içerir.

8- Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Bademcik İltihabından Korunmanın Yolları… TIKLAYIN

renkli sebzeler

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bademcik İltihabından Korunmanın Yolları

Ağzı açık uyuma, horlama, burunda tıkanıklık, üzerini açma, terleme ve ağızdan salya gelmesi… Çocuklarda iri

Kapat