Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kalp Ve Damar Sağlığını Güçlendirir, İktidarsızlığı Önler

 ay çekirdeği ve güne bakan nedir nelere iyi gelir ay çekirdeği cinselliğe iyi gelir mi ay çekirdeği kalbi korur mu damar sağlığına ay çekirdeği faydalı mı…

Latincesi:Helianhus Annuus. Olup, Ülkemiz de Çukurova ve Trakya bölgelerinde yetişen sarıçiçekli ve yağlı tohumları olan bir bitkidir. Yemeklik yağ sanayisinde tohumları kullanılır. Gün döndü ve güne bakan isimleri ile de bilinir. Yağı, Tohumları ve çiçeği kullanılır. Doktorların verdiği bilgilere göre Ayçekirdeğinde bulunan maddeler arasında triptofan ve kolin; stres, anksiyete ve depresyonun azaltılmasına hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olarak beyin fonksiyonlarının artırılmasına destek oluyor. Ay çekirdeği, yüksek protein içeren şaşırtıcı derecede besleyici bir atıştırmalık olmakla birlikte, birçok önemli vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir. Ay çekirdekleri kolaylıkla bulunabilen ve yüksek kalorili şekerlerin veya diğer daha az sağlıklı atıştırma alternatiflerinin yerine geçebilen bir yiyecektir. Bir avuç ay çekirdeği, günlük gıda alımının besin değerini arttırmada önemli bir rol oynayabilir.

Ay çekirdeği Strese Faydalımı

Ay çekirdekleri B1, B5, E ve folik asit içerir. Aynı zamanda önemli mineraller arasında yer alan bakır, magnezyum, selenyum ve fosfor açısından da sağlıklı bir besin sunar. Ay çekirdeklerinde bulunan yağ da kalitelidir ve “iyi” kolesterolü artırabilen, kalp ve kardiyovasküler sisteminizi koruyan kalp dostu yağlardır. Bu besinler arasında özellikle E vitamini güçlü bir antioksidandır, kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur. Ay çekirdekleri E vitamini açısından zengin olmakla birlikte, çeyrek fincan ay çekirdeği tavsiye edilen günlük E vitamini alımının yüzde doksanını karşılar.

Ay Çekirdeği Kolesterölü Dezenler mi

FAYDALARI: Stres, Anksiyete, Depresyon ve Unutkanlığa karşı yardımcı olur. Hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olarak beyin fonksiyonlarının artırılmasına destek olabilir. Kalp ve damar sağlıgını güçlendirir. E vitamini vücudu kalp damar hastalıklarından koruyarak erken ölüm riskini önemli ölçüde azaltır. Ayçiçeği, yüksek oranda fitosterol içermektedir. Bu fitosteroller ise kolesterol düzeyini korumaktadır.

Ay Çekirdeği Unutkanlığa iyimi Geliyor

Günlük ihtiyaç duyulan magnezyum miktarının %25’inden fazlasını temin eder. Bu da beyin ve kalp kasları gibi dokular için önemlidir. Magnezyum, kan şekeri seviyesini düzenlemede rol oynar, kan basıncını düzenlemede etkilidir. Hücreleri serbest radikallerin zararlarından korur.

 

Ay Çekirdeği Damar Serliğine faydalımı

Selenyum Tiroit hormonunun üretimini kolaylaştırır. Selenyum eksikliğinde ise Kaslarda zayıflık veya ağrı. Saç veya ciltte renk solması,renk kaybı.Tırnak yataklarında beyazlaşma. Yağı damar sertliğine ve damar kireçlenmesine iyi gelir. Tohumlarından elde edilen merhem, kurdeşen hastalığı ve yaraları tedavi eder. Kolesterolü düşürür, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, Kalp, sinir hastalıkları ve iktidarsızlığı önler.

Ay çekirdeği Strese Faydalımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yüzde Peeling Etkisiyle Cildi Gençleştiriyor

kroton bitkisi nedir nelere iyi gelir kroton yağı nasıl elde edilir kroton yağı nelere faydalıdır peeling için kroton yağı kullanılır...

Kapat