Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırma her gün düzenli tahıl ürünü tüketenlerin sağlıklı ve uzun yaşadıklarını ortaya koydu.

ABD’de 26 yılda tamamlanan bir araştırmaya göre yulaf, tam buğday, esmer pirinç ve diğer tahıl ürünlerini tüketenler daha uzun ve sağlıklı yaşıyor. Günde 35 gram kabuklu tahıl ürünü tüketenlerin kalp krizinden ölüm riski yüzde 15 azaltıyor.

KALP KRİZİ RİSKİNE KARŞI

Harvard Üniversitesi uzmanları 1984 ile 2010 arasında 74 bin 341 kadın ve 1986 ila 2010 yıllarında 43 bin 744 erkek üzerinde araştırma yaptı. Çalışmanın başında sağlıklı olan tüm katılımcılar kalp hastalıkları veya kansere yönelik hiçbir belirti taşımıyordu. Araştırmanın sonunda tam tahılların kalp krizi riskini ve kalp hastalıklarından kaynaklanan ölüm oranlarını düşürdüğü görüldü. Günde 35 gram kabuklu tahıl yenildiğinde erken ölüm vakaları yüzde 9 oranında azalıyor ve kalp krizinden ölme riskini yüzde 15 düşürüyor.Ayrıca Tahıl ürünleri kas yapısını kuvvetlendiriyor.

Cildi Beyazlatıyor… TIKLAYIN

342432

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Evde Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır ?

Ev yapımı öksürük şurubuyla sağlığınızı geri kazanabilirsiniz

Kapat