Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kabalak Nasıl Bir Ottur Nelere İyi Gelir

kabalak hangi hastalıklara iyi gelir akciğer iltihabına kabalak iyi gelir mi kabalak astım gibi hastalıklara iyi gelir mi kabalak çayı nasıl yapılır…

Latincesi; Tussilago farfara olup, Papatyagiller familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Baharın ilk müjdecisi Kabalak otu’ dur. Daha etraf canlanmaya yeni hazırlanırken, Kabalak otu ilk ortaya çıkandır; sarı renkli çiçeği ile hemen göze çarpar. Nemli topraklar, boş arsalar, yol kenarları, yapraklarından daha önce meydana çıkan Kabalak otu çiçekleriyle örtülür, Kabalak otu, killi topraklarda daha gür yetişir. Arı ve böcekler ilk nektarı ondan alırlar. Bunlar, gelecek kış için stoklanmak üzere ilk toplanacak çiçeklerdir.

Kabalak otu göğüsü yumuşatır mı

Balgam sökücü ve iltihap azaltıcı özelliğinden dolayı bronşit, farenjit, gırtlak iltihabı, bronşiyal astım ve göğüs zarı iltihabı, hatta başlangıç halindeki akciğer tüberkülozun da başarı ile kullanılır. Rahatsızlık veren ses kısıklıkları ve müzmin öksürük hallerinde de bal ile tatlandırılan Kabalak otu çayı çok sıcak olarak gün içinde sık sık içilir. Mayıs ayında, üst tarafı yeşil, alt tarafı gümüş renginde olan yaprakları ortaya çıkınca onları, içlerindeki C vitamini dolayısıyla salata ve çorbalara koyabiliriz. Yaprağı ve çiçekleri, kökü, usaresi Kullanılır.

Kabalak otu İltihabı Kurutur mu

Yaprakları çiçeklerine göre daha çok tıbbi özellik içerdiğinden, çay olarak hazırlamak üzere toplanır ve çiçekleri ile beraber harmanlanır. Halk arasında yörelere göre Öksürük Otu, Kabalak, Lapaza çiçeği, Sulandık Otu, Şabla,Farfara gibi isimlerle de bilinir.

Kabalak otun nefes darlığına iyi gelir mi

FAYDALARI: Taze yapraklar yıkanır ve ezilmiş olarak göğüs üstüne konulursa, zatürreye, yılancık ve doku yaralanmalarına, kızarık, morarma ve şişlere, hatta tükürük kesesi iltihaplarına iyi gelir. Bu bitki lapasının etkisi şaşırtıcıdır. Kabalak otunun usaresi sıracalı şişkinliklerde kullanılır. Nefes Darlığı olanlar ve kronik bronşitlerde, çiçek ve yapraklardan hazırlanmış buhar banyosunu, bir günde birçok defa tekrarlamalıdırlar. Şiş ayaklar da, yaprakların kaynatılmasından elde edilen suyun içerisinde yıkanmalıdır.

Kabalak otu Öksürüğü Kesermi

Kabalak otu yapraklarından hazırlanan bir şurup akciğer hastalıkları ve bronşite fayda verir. Bir toprak kabın içine, bir sıra yaprak, bir sıra esmer şeker koyarak ağzına kadar doldurun. Sonra üstünü birkaç kat parşömen kağıdıyla çok sıkı bir şekilde kapayın, birkaç defa bağlayarak, bahçede el ayak değmeyecek bir yere gömün. Toprakla kapamadan önce kabın üstüne bir tahta parçası koyun ve öylece üstünü toprakla örtün. Düzenli ısı, fermantasyona yol açacaktır. Sekiz hafta sonra çıkarın, elde ettiğiniz şurubu bir veya iki kere kaynatın. Bu şurup, kış ve Grip için birebirdir. Dozu, tatlı kaşığı ile ayarlayın.

Kabalakotu balgam söktürür mü

Astımlılar, devamlı bronşitliler, ilkbaharda Kabalak otu yapraklarının suyunu ev sıkacağı ile çıkarıp bir fincan et suyu veya ılık süt içerisine katıp içerlerse, bu taze yaprak suyundan çok fayda görürler. Damar iltihabında, taze yapraklardan ve taze kremadan hazırlanan bir yaprak lapası krem haline getirilip sürülürse ve üstü hafifçe bağlanırsa damarlara şifa verir. Kabalak otunun yapraklarından sıkılarak çıkartılan taze su, kulağa damlatılırsa kulak ağrılarına da çok iyi gelir.

Kabalakotu verem Hastalığında kullanılır mı

ÇAY-1: Balgam söktüren bir çay elde etmek için; eşit miktarlarda Kabalak otu çiçeği ve yaprağı, Ciğer Otu ve Sinir Otu yaprakları ile aynı ölçüde karıştırın.1/4 litre suya iki tatlı kaşığı koyarak haşlayın. Bal ile tatlandırarak yudum yudum, mümkün olduğunca sıcak için.

ÇAYI-2: 1/4 litre kaynar suya bir dolu tatlı kaşığı Kabalak otu çiçeği ve yaprakları aynı ölçüde karıştırarak haşlayın ve kısa süre demleyin.

Kabalak otun nefes darlığına iyi gelir mi

Konu Aramaları:

kabalak otu,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Öksürük Otu Nedir Nelere İyi Gelir

öksürük otu öksürüğe iyimi gelir öksürük otu akciğer iltihabına iyi gelir mi öksürük otu çayı nelere iyi gelir astıma iyi...

Kapat