Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İştah Açıyor,Sindirimi Kolaylaştırıyor İşte o Bitki…

Latincesi:Gentiana lutea olan Centiyan,Centiyangiller familyasının örnek bir bitkisidir. ılıman iklim bölgelerindeki dağlık yerlerde ve güneşli bayırlarda ağır ağır gelişerek yetişen, çok yıllık dayanıklı otsu bir bitkidir. Ülkemizde Bursa-Uludağ ve Doğu Karadeniz bölgesinde görülmekte ve 1-1,5 Metrye kadar boylanabilmektedir. Yaprakları enli, sapsız ve karşılıklı dizilmiş durumdadır.Temmuz-ağustos aylarında açan sarı renkli güzel çiçekleri, boru yapılı ve toplu durumda olur. Dışı esmer ve içi sarı renkli kök gövdesi ve buna bağlı kök saçakları vardır. Bitki, tohumlarıyla çoğalır.Centiyan bitkisinin sağlığa yararlı etkili bölümü olan kök gövdesi ile kök saçakları uçucu ve sabit yağ, pektin, tanen ve acı glikozitleri içerir. Bu kök, acı ama zehirli olmayan bir ilaç kaynağıdır.Halk arasında Centiyana, Centiyane, Büyük kantaron olarak da bilinir.

ŞİFA VERİCİ ÖZELLİĞİ VE KULLANIMI:

Bitkinin tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöylece
sıralanabilir:

1-Sinir uçlarını uyarıp sindirim salgılarını artırarak iştahı açar.

2-Aynı nedenle sindirimi kolaylaştırır.sindirim zorluğu ve midenin
gazlı olması durumlarında çok yararlı, iyileştirici etkiler yapar.

3-Bedeni güçlendirici bir toniktir.

4-Alyuvarları artırıcı etkisi kanıtlanmıştır. Bu nedenle kansızlık durumunda olumlu sonuçlar verir.

Bu etkileri sağlamak üzere, centiyanın Kök gövdesi ve kök saçakları sonbahar mevsiminde toprak kazılarak çıkarılır. Bunlar dilimlenerek özenle, ağır ağır kurutulur. Kurumuş kök parçalarından 1/2 tatlı kaşığı l bardak su içine
konularak su ısıtılır. 5 dakika süreyle kaynatma sürdürülerek bir Çay hazırlanır. Bu Çaydan yemeklerden önce ya da midede şişkinlik ve ağrı hissedildiğinde birer bardak içilir.

5-Centiyanın ayrıca yaraları iyileştirici etkisi vardır.Bunu sağlamak üzere, aynı çayla günde birkaç kez yaralar dıştan yıkanır.

 Kanı Temizliyor Sinirleri Yatıştırıyor İşte O Bitki Tıklayın…

Çentiyan faydaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kanı Temizliyor,Sinirleri Yatıştırıyor,Uyarıyor İşte O Bitki

Latincesi:Apium graveolens olan Enginar,Maydanozgiller familyasındandır. Avrupa, Akdeniz havzası ile Kafkasya'da yetişen yabani kerevizlerin ayıklanma ve ıslahı ile elde edilmiş iki yıllık,çok...

Kapat