Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İçinizi Isıtacak Lezzetli Çay Tarifi

Lezzetli mi Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları

Kahvaltıların olmazsa olmazı çay gün içindeki molaların da vazgeçilmezi. Kimimiz güne çay içmeden başlayamıyoruz, kimimiz de akşam arkadaşlarımız ya da ailemizle vakit geçirirken çay olmadan yapamıyoruz. Peki, çayı daha lezzetli hale getirmek için neler yapabilirsiniz? Lezzetli bir Çay içmek için ilk dikkat etmeniz gereken, şüphesiz çay seçimi. Marketlerden çay alırken, seçeceğiniz markalar arasında büyük farklar olacaktır. Damak tadınıza uygun olan çayı bulup, doğru demleme teknikleri ile çayınızı demleyin.

Siyah Çayı Demlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Siyah çayı demlerken bazı püf noktalarına dikkat edin. Çayın demleneceği demlik kuru tutulmalı. Çay suyu kaynarken kuru çay demliğe dökülmeli. Çay hiçbir şekilde yıkanmamalı. İyice kaynayan su kuru çayın üzerine tek bir noktadan ve yavaş dökülmeli. Çayın demlendiği demliğin ibriği buharın kaçmaması için tıkanmalı. Çay suyu kaynatıldıktan sonra bir süre dinlendirilmeli. Çayı demliğe aldıktan sonra, demliği ocağa koyun ve kaynama aşamasına gelmeden bir süre bekletin.

Çayın Demlenme Süresi Çok Önemli

Daha sonra demliği bir kenara alın ve 1-2 dakika beklettikten sonra demlenmesi için ocağa alın. Çayın tamamen suyun dibine çökmesi de tadının daha yoğun olması için önemlidir. Bu nedenle demlikteki çayı karıştırın ve yüzeydeki çayları suyun dibine doğru itin. Çayın demlenme süresi de tadını etkileyen faktörlerden biridir. Suyunuz kaynadıktan sonra ocağın altını kısığa alın ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Eğer demlenme süresini çok uzatırsanız, çayın tadı acılaşmaya başlar.

Çay Tiryakilerine Tavsiyeler

Yeşil çayın 80-85 derecelik suyla, siyah çayın ise 95-98 derecelik suyla kaynatılmasını gerektiğini ifade eden Aytül Turan ve Yuchi Pirim, demlemenin ise suyun kaynadığı anda yapılmaması gerektiğini ve suyun ilk sıcaklığın geçtikten sonra çayın üzerine koyulması gerektiğini belirttiler.

En lezzetli çayların 20 dakikalık demleme süresinden sonra elde edildiğini söyleyen Turan ve Pirim, çaydanlığının ağzının bir tıpa yoluyla kapanmasının ise hoş koku ve kokunun daha uzun süre muhafaza edilmesini sağladığını açıkladılar. Çayın yüksekten koyulmasının, suyun demlenirken kaybettiği oksijeni geri kazanmasını sağladığını da vurgulayan Turan ve Pirim, çay bardağına önce suyun sonra ise demin koyulmasının daha lezzetli çaylar sunduğunu da söyledi.

Çay Demlerken Demliğe Dikkat

Güzel bir çay yapmanın sırrını anlatan Aytül Turan, çayın tadını ve aromasını en iyi alınabilmesini sağlayan demliğin porselen demlik olduğunu söyledi. Turan, çay demleme şeklini şöyle anlattı: “4 kişilik çay demleme için 4 küçük çay bardağı suyu üst demliğe dökeriz. Buna 1 küçük bardak dolusu kuru çay ilave ederiz. 15-20 dakika süre ile demlemeye bırakırız. Burada önemli nokta sıcak suyun üzerine kuru çayı koymaktır.

İyi Bir Çay İçin Temiz Su Kullanın

Çayı koyup üzerine su koyarsak çayın haşlanmasını sağlarız ve istediğimiz tat ve aromayı alamayız. Çay demleme süresince demliğin ucu tıkanırsa çayın hoş koku kıvamı içerisinde kalır. İyi çay için temiz su kullanılmalı. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanılmamalı. Hafif dinlenmiş su kullanılması iyi olur. Çayı demlerken biraz da sevgi katmak gerekir.”

Çay İçin Kullandığınız Suya Dikkat

Kaliteli bir çay içmek için suyun önemli olduğuna dikkat çeken Aytül Turan, “Suyun Ph değeri kesinlikle 5 buçuğun altında ve 8’in üzerinde olmamalı. Kaynatılıp bekleyen suyla çay demlenmemeli. Taze su kullanılmalı. Ayrıca kar suyuyla çay demlenmesini tavsiye ederim. Karın içeriğindeki mineral çayın daha lezzetli ve aromalı olmasını sağlıyor. Çay demlendikten sonra da suya dikkat etmek gerekiyor. Tekrar tekrar ısıtılmamalı. Çünkü üst demlikteki çay alttan gelen ısıyla homojen yapısını kaybediyor” ifadelerini kullandı.

Lezzetli Bir Çay Nasıl Demlenir ?

-Kaliteli siyah çay seçmeliyiz.
-Porselen ya da bakır demlik kullanırsak daha leziz bir çay elde edebiliriz.
-Çay suyu da oldukça önemli; dinlenmiş su öneriliyor. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanmamalıyız. Suyun Ph seviyesi aşırı asidik veya aşırı bazik olmamalı. (Ph: 6.5 üzeri – 8.5 altında olabilir)
-En önemli husus; kaynamış ve ilk sıcaklığı gitmiş suyu (95-98 C derece) üst demliğe döküp, üzerine kuru çayı ilave etmek. Çayın üzerine suyu dökersek çayı haşlamış oluruz.
-Demleme ölçü birimi olarak; dört çay bardağı sıcak suyun üzerine bir çay bardağı dolusu kuru çay ilave etmeliyiz. Daha açık renk bir dem istenirse diğer bir ölçü birimi olarak; bir çay bardağına bir tatlı kaşığı kuru çay ilave edilmeli. İçilecek bardak sayısı arttıkça su ve çay miktarı doğru orantıda arttırılabilir.
-Tarifi uyguladıktan sonra çayı 15-20 dakika arasında demlemeye bırakıyoruz. İlk 15 dakika kafein suya geçer. Fakat çaydaki tanelerin suya tamamen geçebilmesi için 20 dakika demlemeye bırakmalıyız. Alt demliğin su sıcaklığını 98-99 C derecede tutup, üstün demlenmesini bekliyoruz. Su kaynamamalı.
-Alt su kaynayıp üst deme buhar verdiği takdirde çayımız acılaşır ve erken bayatlar.
-Çay demlenirken üst demliğin dökme deliğini tıpa ile tıkarsak çayımızın aromalarının uçmasını engel olup daha leziz bir çay içebiliriz.

Siyah Çayın Sağlığımıza Faydaları

Uyarıcı etkisi nedeniyle zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ile kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünü önleyici etkileri olduğu tespit edilmiştir. Midenin çalışmasını destekleyerek mideyi kuvvetlendirir. Kolera, guatr gibi hastalıklarda tedavi edici özelliği vardır. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavi sürecini kısaltırken ağız kokusunu da engeller. Ancak çayın fazla tüketilmesi kalp çarpıntılarına, mide bulantısına ve uykusuzluğa neden olabilmektedir.

Çayın Kolon Kanserine Faydaları

İçeriğinde yer alan TF – 2 adını taşıyan polifenol kanser ile mücadelede etkinliği bilinen bir maddedir. Çayın içeriğinde yer alan bu madde kanserli hücrelerin yok olmasına yardımcı olurken sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir olumsuzluğuna da rastlanmamıştır. Bu nedenle çay son zamanlarda yapılan araştırmalarda kolon kanserinde kanserli hücrelerin yok edilmelerine yardımcı olduğundan çay tüketimi önerilmektedir.

Çay Antioksidan İçerir

Vücutta birçok hastalığa davetiye çıkaran ve asıl sebebi olan serbest radikallere karşı çayın antioksidan içermesi genel anlamda sağlık açısından önemlidir. Bu özelliği ile birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Çay Kalp Krizi Riskini Azaltır

Siyah çay tüketimi kalp sağlığını korur. Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucuna göre günde 2-3 bardak siyah çay tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre %70 oranından kalp krizi daha az geçirdiklerini ortaya koymuştur. Bunun yanında siyah çay tüketimi kan pıhtılaşmasını engeller ve felç geçirme riskini azaltır.

Kemik Sağlığını Korur

Düzenli olarak çay tüketimi kemik sağlığını korur. Çayın bol miktarda içerdiği fitokimyasalların yardımıyla kemik sağlığını koruduğu düşünülmektedir.Bazı bilimsel çalışmalar kanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bunun yanında bazı sağlık uzmanları çay içenlerin içmeyenlere göre daha sağlıklı kan yapısına sahip olduklarını savunmaktadırlar.

Çay Kansere Karşı Korur

Çayın aynı zamanda iyi bir antioksidan olduğunu yazmıştık. Kanser hastalıklarının en önemli sebeplerinden bir tanesi serbest radikallerdir. Antioksidanlar serbest radikallerin işlevlerini ve kansere yakalanma riskini ortadan kaldırır.

Çay Sindirim Sistemine Faydalıdır

Çayın genelde sindirim sistemine zararlı olduğu düşünülür fakat sindirim sistemine asıl zarar veren çayla birlikte aşırı miktarda şeker tüketimidir ve aynı şekilde aşırı çay tüketimidir. Hâlbuki az şekerli ve şekersiz çay tüketimi sindirim sistemi için ve özellikle bağırsak hareketleri için faydalıdır.

Çay Kalori İçermez

Kalori içermeyen çay bu özelliği sayesinde kilo alma riski de taşımaz. Çayın düzenli olarak tüketimi tam tersi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve kilo verilmesine yardımcı olabilir. Özellikle siyah çayın daha etkili olması için limon suyu ile tüketilmesi önerilmektedir. Limon suyu ayrıca siyah çayın bünyede meydana getireceği demir eksikliği sorununu da ortadan kaldırabilmektedir.

Çay Metabolizmayı Güçlendirir

Günde 3-4 bardak yeşil çay tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığı düşünülmektedir. Bazı sağlık uzmanları düzenli olarak yeşil çay tüketimi ve 10-14 dakikalık yürüyüşle ayda 6-7 kilo verilebileceğini savunmaktadırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Doğal Ağrı Kesici Bitki Gilaburu

Gilâburu Nedir, Nelere İyi Gelir ? Daha çok Kayseri'nin Bünyan ilçesi ile Nevşehir ilçeleri civarında yetişen "Gilâburu" adıyla bilinen bitki,...

Kapat