Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İbn-i Sina Otu Nelere İyi Gelir Nerede Yetişir

İbn-i Sina Otu Nerede Yetişir Nelere İyi Gelir:

Latincesi; Wasserhanf, Eupatorium perfoliatum L. Olan İbn-i Sina Otu Bileşik giller familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. ABD’nin orta ve doğu bölgelerinde yabani olarak yetişen bitki Avrupa’da Kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. İbn-i Sina otu Türkiye’nin hemen her bölgesinde nemli ve sulak olan bahçe, tarla, bağ ve çimenlik gibi yerlerde yetişir. İbn-i Sina Otu 80-150 cm boyunda üzeri tüylü, üst kısmı sık çatallaşan, gövdenin üst kısmı yeşil, alt kısmı esmer veya kırmızımsı renklidir. İbn-İ Sina Otunun yaprakları karşılıklı ve yapışık, iki yaprak bir yaprakmış gibi görünür ve ortasından gövde veya dallar çıkar. İkinci önemli özelliği ise yaprakları adeta buruşturulmuş gibi kırışıktır.

Koyu yeşil yaprakları uçlara doğru sivrice, mızrak şeklinde, kenarları dalgalı, 10-20 cm uzunluğunda, 3-7 cm enindedir. Çiçekleri beyaz renkli salkım şemsiye görünümünde demetler oluşturur, kupları kiremit gibi üst üste, taçları beyaz renkli ve borucuklar şeklindedir. Her çiçek 10-20 taçtan, her demet ise 15-30 çiçekten meydana gelir. İbn-i Sina otunun bilinen ve kullanılan 4 önemli türü mevcuttur. Bunları önemine göre şöyle sıralayabiliriz;

Grip otu; Eupatorium perfoliatum, İbn-i Sina otu; E.cannabinum, Al su keneviri otu; E.purpureum, Aroma su keneviri otu; E.aromaticum’u sayabiliriz. Grip otu Amerika’nın Kızılderilileri tarafından üşütme hastalıkları ve sıtmaya karşı az miktarda, ishal yapıcı ve kusturucu olarak da yüksek dozda kullanılmıştır. Yeni yapılan araştırmalarda Grip otunun asetilsalisilikasit (aspirin) gibi etkili olduğu ve yan tesirinin de olmaması nedeni ile tercih edilmeye başlandığı gözlenmektedir.

Çiçek açtığı aylarda 5-10 cm yukarıdan kesilerek demet yapılır. Kuru ve havadar yerde kurutulduktan sonra iri ve odunsu gövde atılarak geri kalan kısmı ince kıyılarak özel kaplarda muhafaza edilir. Şayet tentürü yapılacak ise yaprak, çiçek ve sürgünleri taze iken (kuru da olabilir) ince kıyılarak işlenir. Sadece bitki kökleri Güneşte kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukça azaltır.

Bitki başta; grip ve diğer ateşli üşütme hastalıklarına karşı kullanıldığından Grip otu diye anmak daha uygun olabilir. Grip otu çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır fakat yüksek dozda alınması zehirlenmeye neden olabilir. Halk arasında yörelere göre Grip otu, Su keneviri otu, Amerika Grip otu, Amerikan su keneviri, Su çetenesi, Kemik ağrıları otu, Baba şifa otu gibi isimlerle de bilinir. İbn-i Sinanın tıpta yaptığı hizmetlerden dolayı bu bitkiye İbn-i Sina adı verilmiştir.

FAYDALARI: Yapılan araştırmalardan da İbn-i Sina otunun gribe sebep olan bakteri ve virüsleri zararsız hale getirdiği ve böylece antibiyotiklerden daha iyi olduğu, hem de yan tesirinin olmaması bu bitkiye daha büyük bir değer kazandırmaktadır. Terletici, hafif müshil yapıcı, vücudu kuvvetlendirici (tonik), kramp çözücü, idrar söktürücü, hazmettirici, soğuk algınlıklarını gidericidir.

Araştırmalara göre başta gribe karşı kullanılır. Üşütmeli hastalıklar, ateşli bulaşıcı hastalıklar, yukarı nefes yollarındaki balgam, hava değişimi nedeni ile dövülmüş gibi halsizlik, dermansızlık, kemiklerin ağrıma ve sızlaması, migren ve baş ağrısına karşı kullanılır. Ayrıca öksürük, bronşit, nefes darlığı, ses kısılması, karaciğer ve safra iltihaplanması ve romatizmaya karşı etkili olduğu iddia edilmektedir. Çok alınması halinde bulantı yapar ve kusturur.

ÇAYI: İnce kıyılmış İbn-i Sina otundan bir kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Aşırı dozajda içilirse bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Grip Otu Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

grip otu terletir mi grip otu krampı çözer mi grip otu soğuk algınlığına iyi gelir mi grip otu romatizmaya faydalı...

Kapat