Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hint Bektaşi Üzümü Nelere İyi Gelir:

Hint Bektaşi Üzümü Nelere İyi Gelir:

Bilimsel ismi Phyllanthus emblica olan Hint Bektaşi Üzümü ya da diğer adıyla ‘amla’ Önemli bir bakım istemeyen ve bol mahsul veren bitkidir. Meyvelerinden reçel, komposto ve jöle yapılır. Ama en önemlisi, Bektaşi Üzümü çok sayıda faydalı özelliklere sahiptir. Bektaşi Üzümünün suyu yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Meyveleri C, A, E ve B grubu vitaminler ile zengindir. Aynı zamanda potasyum, fosfor, manganez, bakır ve demir kaynağıdır. Bektaş üzümü hipotansif, kılcal güçlendirici ve anti-sklerotik birleşimine sahiptir. Buna göre de hipertoni (yüksek tansiyon) ve başka kalp damar hastalıklarının tedavisinde iyi bir araçtır.

Bektaşi Üzümünün olgun meyveleri şişliği önleyen serotonin maddesini içerir. Meyvelerin benzersiz bileşimi kanın iyileşmesinde eşi bulunmaz bir vasıtadır, o kanın kolesterol, toksin ve ağır metallerden temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hemoglobin, bakır ve B9 vitamininin üretimine de yardımcı olur. Bektaşi Üzümü karaciğer ve böbrek aktivitesini iyileştirerek kanın sağlığını destekliyor. Ayrıca, Bektaşi Üzümünün meyveleri hafif müshil, idrar söktürücü ve safra kesesini temizleme özelliğine sahiptir.

Bektaşi üzümü Meyveleri iltihabı kurutur ve bağışıklığı güçlendirir. Bektaşi Üzümü kadın sağlığına da faydalıdır, taze meyveleri veya demlenmesi adet düzensizliğini ve uzamış menopozal kanamayı normalleştirir. Bektaşi Üzümünün yaprakları da birçok tedavi edici özelliğe sahiptir. Yapraklarından hazırlanmış demleme mide, bağırsak, iltihaplı romatizma, damla ve osteokondroz gibi hastalıklarda içilir. Yaprakları güçlü idrar sökücü etkiye sahip olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

FAYDALARI:

1-Tansiyonu Dengeler: Hint Bektaşi Üzümü kılcal damarları güçlendirici ve tansiyon dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, olgun meyvelerinde bol miktarda bulunan seratonin, vücutta ödem oluşumunu engeller.

2-Kolesterolü Düşürür: Hint Bektaşi Üzümü müdavimleri genellikle tansiyon, böbrek ya da karaciğer hastalarıdır. Oysa bu hastalıklara yakalanmadan önce de önlem olarak tüketilmesi gereken bu mucizevi meyve, içeriğindeki ‘pektin’ sayesinde kandaki kötü huylu kolesterolü düşürür.

3-Doğal Detoks: Hint Bektaşi Üzümü vücuttaki ağır metallere karşı etkili bir detoks etkisi gösterir. Kandaki toksik maddelerin temizlenmesini sağlayan amla yaprakları çok güçlü bir etkiye sahip olduğundan idrar söktürme amacıyla kullanıyorsanız tükettiğiniz miktara dikkat etmeniz gerekiyor.

4-Sindirim Sistemini Temizler: Hemoglobin üretimini tetikleyen Hint Bektaşi Üzümü içerdiği lif sayesinde hafif bir müshil etkisi göstererek sindirim sistemini düzenler ve safra kesesini temizler. Ayrıca hematinik ve lipolitik etkileriyle sarılık ve iskorbüt hastalığına da iyi gelir.

5-Kadın Hastalıklarında Etkilidir: Hint Bektaşi Üzümünün bir başka spesifik etkisi de kadın hastalıklarına karşı etkili sonuçlar vermesidir. Bu rengarenk tatlı meyve, regl düzensizlikleri ve uzamış menopozal kanamayı normal döngü sınırları içinde yeniden düzenler. Bu sebeple, kadın hastalıklarının tedavisinde Hint Bektaşi Üzümü yardımcı bir tedavi olarak önerilmektedir.

6-Romatizma ve Damla Hastalığına İyi Gelir: Hint Bektaşi Üzümünün sadece meyvesi değil, yaprakları da tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bu meyvenin yaprakları demlenerek içildiğinde mide, romatizma ve damla hastalığına iyi gelir.

7-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Hint Bektaşi Üzümünün tam bir C vitamini deposu olduğunu söylemiştik. Öyle ki; bu meyveden alacağınız 8.7 mg C vitamini, kapsüllerle alacağınız 100 mg C vitamini ile aynı etkiyi gösterir. Yüksek C vitamini içeriğiyle Hint Bektaşi Üzümü bağışıklık sistemini güçlendirir. Bununla birlikte soğuk algınlığınız varsa Hint Bektaşi Üzümü tüketmeniz kısa süre içinde iyileşmenize yardımcı olur.

8-Saç Beyazlamasına İyi Gelir: Hint Bektaşi Üzümünün faydaları saymakla bitmiyor! Hint tıbbındaki en etkili gençleştiricilerden biri olan Hint Bektaşi Üzümü saç beyazlaması ve dökülmesini önler.

9-Göz Hastalıklarına Birebir: Hint Bektaşi Üzümü göz hastalıkları ve enfeksiyonlarında etkili bir yardımcı besindir. Amla özellikle katarakta neden olan serbest radikallerin baskılanmasında etkilidir. Kan şekerini düzenleyen bu Aromalı üzüm türü aynı zamanda sinir bozuklarına da iyi gelir. Hint Bektaşi Üzümünün tüm bu saydığımız etkilerinden yararlanmak istiyor ancak meyve tüketmeyi sevmiyorsanız Hint Bektaşi Üzümü çayı, reçeli ya da kompostosunu deneyebilirsiniz.

Konu Aramaları:

karaciğer semızotu kıst,beyaz saç hint bektaşi üzümü,bektasi uzumunun saca faydalari,hint bektasi uzumu,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İdrar Yolları İltihabı Nasıl Temizlenir

İdrar Yolları İltihabı Nasıl Temizlenir; İltihaplanmaya dışarıdan idrar yollarına giren genellikle bakteri, nadiren virüs veya mantarlar yol açar. Hamilelik, şeker...

Kapat