Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Her Derde Deva Şalgam,Turnip,Navet

turnip nedir navet nedir nelerde kullanılır turnip sivilcelere iyi gelir mi navet göğsü yumuşatır mı turnip kalp krizini önler mi şalgam bağırsaklara iyi gelir mi…

Turpgiller familyasındandır. 50-120 cm. kadar boylanabilen ve ülkemizde de yetiştirilen bitkinin birinci yılında kökü ve toprak üstü yeşil kısımları; ikinci yılında çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları oluşur. Bitkinin sebze olarak değerlendirilen bölümü, şişkin kökleridir. Basık, yuvarlağımsı ya da uzun silindirik biçimlerde olan kökün sertçe etinin rengi beyaz ya da mavimtıraktır. Ama, kökün toprak yüzeyine yakın kısmı kırmızı, mor, beyaz, sarı veya yeşil renklerde olabilir. Bitkinin oval biçimli yaprakları yeşil renkli, yaprak kenarları düz ya da testere gibi dişlidir. Şalgamın çiçek sapları 50-120 cm. kadar uzar. Erselik özellikli çiçekleri, parlak sarı ve bazen beyaz renkte olur. Tohumları lahananınkilere çok benzediğinden, satın alırken aldanmamaya dikkat edilmelidir. Şalgam, günümüzde hem insanlar hem de hayvanlar için üretilmektedir. İnsan yiyeceği olarak yetiştirilenleri yumuşak etli, hayvan yemi olanları ise sert etlidir. Şalgam, bazı çorba ve soslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Bazı yörelerimizde suyu sevilerek içilir. Yörelere göre Turp Lahanası, Brassica rapa, Brassica napus, Turnip, Navet isimleriyle de bilinir.

salgam-kapak

Bol miktarda A vitamini içeren şalgam, içerdiği C, K, E, ve B6 vitaminleri, kalsiyum, potasyum gibi pek çok bileşen içeriyor ve sağlınız için muhteşem faydaları bulunuyor. İşte sofralarınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz şalgam ve faydaları.

Şalgam İdrar Söktürür mü

Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir. Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. İdrar söktürür. Böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur. Romatizma ve nıkrise faydalıdır. Mafsal şişliklerini indirir, şikayetleri giderir. Apse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır. Göğsü yumuşatır. Boğaz iltihaplarını giderir. Şeker hastalarının susuzluğunu giderir.

Şalgam yüksek Tansiyono Düşürür mü

Şalgam, mide ve karaciğere iyi geliyor. Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir. İştah açıyor. Nekahet devresini kısaltır. Sindirimi kolaylaştırıyor. Kabızlığı giderir. Şalgam aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltıyor. Bağırsak rahatsızlıklarında tedavi edici gücü bulunuyor. İçerdiği yüksek oranda kalsiyum ve potasyum sayesinde şalgam, kemik gelişimini etkiliyor ve kemik hastalıkları riskini azaltıyor.

Şalgam Akciğer ve Bronşları temizliyor

Bol su içeren şalgam kabızlık sorununu önlüyor. Yüksek oranda diyet lifi içiren şalgam bağırsakları sürekli aktif bir şekilde çalıştırdığı için kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. Akne sorunlarından şikayet edenler için de şalgam suyun tedavi edici etkisi bulunuyor. Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.

salgam1

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Karbonatın Farklı Kullanım Alanları

karbonat nedir nerelerde kullanılır karbonat dişi beyazlatır mı karbonat saçlara iyi gelir mi karbonat temizlikte kullanılıyor mu karbonat cilde iyimi...

Kapat