Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hayat Veren Beş Şifa Kaynağı Bitki

Hayat Veren Beş Şifa Kaynağı Bitki:

abdest bozan otu çörek otu siyah susam beş parmak otu deve kulağı otu büyük dul avrat otu kaz otu,aslan dişi otu karahindiba otu şifa kaynağı otlar hekim otlar…

Modern tıbbın hayatımıza girmesiyle birlikte ilaç isimlerini şifalı bitki isimlerinden daha iyi bilir olduk. Oysa eski zamanlarda biri bir hastalığa yakalandığında otlardan anlayanlar soluğu dağların, tepelerin yamaçlarında alır, o hastalığa iyi gelecek otları toplardı. Son dönemde doğal tedavi yöntemlerinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte dikkatimizi çeken otlar, kullandığımız ilaçların da ham maddeleri olan çok etkili bitkiler. Bu nedenle bilip bilmeden kullanılmaması gerektiğini de vurgulamakta yarar var.

Abdest bozan otu (Pimpinella Saxisfrage) Rutubetli yerleri seven ve 70 cm boylarındaki gülgillerden olan bu ot; mideye iyi gelmesi, ateş düşürmesi ve ağrıları kesmesiyle biliniyor. Balgam söktürücü özelliği nedeniyle öksürük kesiyor ve bademcikleri indiriyor. Diğer bir özelliği ise burun kanamalarına iyi gelmesi.

Aslan dişi (Karahindiba) Yol kenarlarında ve çayırlarda bile rahatlıkla karşılaşabileceğiniz bu bitkinin Sarı Çiçekleri vardır. Taze yapraklarını salata olarak da kullanabileceğiniz Aslan dişinin yapraklarını ilkbaharda, köklerini ise sonbaharda toplamak gerekiyor. Kökünde torexacin, inulin ve levulin olan bu bitki, iyi bir idrar söktürücü. Sadece idrarla kalmıyor, kalın bağırsak ve mesanede bulunan iltihapları da gideriyor. İshali keser, böbrek ve safra taşlarını düşürmekte etkilidir.

Beş parmak otu (Kaz otu) Yeşil çayırlarda bol bol karşılaşabileceğiniz gülgillerden olan bu ot yabani bir bitki. Yaprakları beş parmağa benziyor ve adını da bu yapraklardan alıyor. Yaprakları ve kökleri yazın sonunda ağustos ayında toplanıyor ve kurutuluyor. Vücudu kuvvetlendiren beş parmak otu mideye iyi geliyor ve ishali önlüyor. Ayrıca iyi bir ağrı kesici ve bademcik, boğaz, diş ağrılarını kesiyor.

 

Çörek otu (Siyah susam) Susama benzeyen güzel kokulu siyah tohumlu bir bitki olan çörek otu hamur işlerinde bol kullanılıyor. Vücuda Can veren bu bitki iyi bir iştah açıcı olup, mide ve bağırsaklarda oluşan gazları sökerek hazmı kolaylaştırıyor.

Deve kulağı (Büyük dul avrat otu) Büyük yapraklara sahip bu bitkinin kökleri toplanıyor ve ince ince dilimledikten sonra kurutulup kullanılıyor. Ayrıca yaprakları da gölgede kurutularak saklanıyor. Deve kulağının en iyi özelliği vücudu rahatlatıcı bir etkisinin bulunması, idrar yollarını açması ve idrar söktürücü olması. İdrar yollarında oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olmasıdır.

Konu Aramaları:

abdestbozan bıtkısının faydaları,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Dokunanı Öldüren Ağaç Manchineel

Dokunanı Öldüren Ağaç Manchıneel: manchıneel ağcı nerede yetişiyor manchıneel zehri öldürücü mü manchıneel meyvesi zehirli mi manchıneel Dünyanın en zehirli...

Kapat