Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Güzel Bir Cilt İçin Argan yağı Nasıl kullanılmalı

Güzel Bir Cilt İçin Argan yağı Nasıl kullanılmalı

Argan yağı cilt bakımında doğum sonrası karın çatlaklarının giderilmesinde kullanılıyor kalp damar hastalıklarına iyi geliyor egzama ve sedef hastalıklarına fayda sağlıyor.

Argan yağı Fas’ta yetişen Argania spinosa isimli ağacın fındık büyüklüğündeki meyvelerinden elde edilen bitkisel bir yağdır.‘Argan yağı, oleik ve linoleik asit başta olmak üzere yağ asitlerini içerir. Tokoferol (E vitamini), Fenol, karoten, skualen diğer temel bileşenleridir. ABD’de 2007’de sadece 2 ürün varken, 2011’de 100’ün üzerinde Argan yağı içeren ürün piyasaya sürülmüş durumda. Bu ürünlerin bir kısmında antioksidan etkiyi artırmak için nar çekirdeği yağı da mevcuttur. Talebin bu denli artması nedeniyle Fas Hükümeti yıllık 2500 ton olan üretimi, 2020 yılında 4000 tona çıkarmayı planlıyor. Yaşlanma geciktirici etkisi içeriğindeki E vitaminine bağlanabilir. Argan yağı 70,2 mg, palmiye yağı 25,6 mg, zeytinyağı ise 7,1 mg E vitamini içerir. Argan yağı yemek pişirirken de kullanılabilir.

Argan meyvesinin kan kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürdüğü, kalp damar hastalıklarını ve kanseri azalttığı düşünülüyor.

Saç bakımında saçlı deri, saçı nemlendirmek ve parlak görünüm elde etmek için de kullanılabilir. Son zamanlarda Güzellik uzmanları tarafından daha sağlıklı bir cilt, parlak görünümlü saçlar ve hatta daha gür kaşlar için Argan yağı kullanımı öneriliyor. Argan yağının faydalarından maksimum yararlanabilmek için Argan yağı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Argan yağı ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik: Argan yağı cildin doğal ilacıdır Argan yağı Sous Vadisinde yetişen meyvelerden elde edilen oldukça yararlı bir yağdır. İçerisinde antioksidan ve yağ asitleri barındıran saf Argan yağı, cilde elastikiyet ve parlaklık kazandırır. Aynı zamanda kırışıklıkların artışını engeller ve cilt rengini dengeler.

Özellikle göz altı kırışıklıklarına mücadelede epey etkili. Diğer yandan Argan yağı zarar görmüş saçları onarır, saç derisini besler ve saç uzamasını da hızlandırır. Hatta egzama ve sedef hastalığının tedavisinde bile Argan yağına başvuruluyor. Kullanılan Argan yağının saflık oranı etki etme gücüyle yakından bağlantılı. Saf olmayan ve işlenmiş Argan yağı deriyle ya da saçla, içerisinde bulunan kimyasal eklentiler yüzünden yeterince temasa geçemiyor dolayısıyla bu durum Argan yağının etkisini azaltıyor.

Argan yağının en kaliteli halini üretebilmek için elde edilen Argan taneleri belli bir sıcaklığın altındaki soğuk basınçta bekletilir. Argan yağı üretiminde maliyeti düşürmek için uygulanan en ufak bir yöntem Argan yağının saflığını yüzde elli yarı yarıya indiriyor. Üstelik Argan yağı diğer yağlara göre daha yüksek fiyatlı bir ürün olduğundan Argan yağı seçerken vereceğiniz paranın boşa harcanmaması için markayı ve yağın üretimini baştan sona araştırmanızda fayda var.

Argan yağı çevre dostudur Argan yağı tüketimi arttıkça, üretimi ve üretim yolları da çeşitlilik gösteriyor. Fakat bu üretim yollarının pek çoğu maalesef Argan ağacının geleceğini tehlikeye atıyor. İnsanlar ne kadar düşüncesiz ve bilinçsiz davransa da Argan ağacı bulunduğu çevreye yararlı olabilmek için epey çaba sarf ediyor. Kökleriyle toprağın verimliliğini arttırarak, yeni sebze ve meyve üretimine yardımcı oluyor. Argan yağını seçerken organik olmasına dikkat edilmesi gerekir.

FAYDALARI:

Kan kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür, Kalp damar hastalıklarını ve kanseri azaltır, Romatizmal ağrıların giderilmesini sağlar, Gebelikte karın çatlaklarını önler, Meme sarkmasını ve boyun kırışıklıklarını gidermeye yardımcı olur, Sedef, egzama gibi deride kızarıklık, pullanma ve kaşıntıyla giden deri hastalıklarında nemlendirici ve yatıştırıcı olarak kullanılır, Yaraların hızlı iyileşmesinde önemli bir yardımcıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mide Hastalıklarına Cantiyane İyi Gelir

Mide Hastalıklarına Cantiyane İyi Gelir cantiyane karaciğere iyi gelir mi güşat otu nedir eşek turpu defne yezit otu mide hastalıklarına...

Kapat