Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Güz Zeytini Nedir Nelere İyi Gelir

Güz Zeytini Nedir Nelere İyi Gelir

Ana vatanı doğu Asya olan Güz Zeytini(Güz yemişi) bitkisi Elaeagnus umbellata adıyla da bilinmektedir. Özellikle Himalayalar ve Japonya’da çok tüketilen ve bilinen bu bitki genelde kırmızı renkli meyveler vermektedir. Güz yemişi, yoğun dikenli ve bodur bir ağaç olan zeytinimsi bitkiden elde edilen meyvelerdir. Kök yapısında bulunan azot tutucu yardımcı bakteriler sayesinde kısır coğrafyalarda da başarıyla büyüyebilen güz Zeytini özellikle son bahar aylarında kendini gösterir ve olgunlaşır güz yemişi adını zaten bu özelliği sayesinde almıştır. Kışın yaprak döken güz zeytini sık yapraklı olup 4-8 Mt ye kadar boylanabilir. Güz Zeytinin çiçekleri ise 4 bölmeli sarı beyaz ve güzel kokulu dur.

Güz Zeytini bitkisi domatesten 7-17 kat fazla oranda likopen içerir bundan dolayı kansere karşı insan bünyesini kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Güz Zeytinin meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Özellikle ilk donlar başlamadan önce toplanan meyvelerin çok sulu ve en mükemmel tada ulaştığı, hafif ağız buran, Frenk üzümü, Cranberry ve Şeftaliyi andıran bir tadı olduğu söylenmektedir.

Güz Zeytini meyvelerinin yüksek miktarlarda besleyici elementler ve vitaminler içerdiği saptanmıştır. Güz Zeytini taze veya kurutulmuş olarak bolca tüketilir ve gerçekten çok şifalı bir bitkidir. Güz Zeytinin çekirdekleri de oldukça şifalı olup, çekirdeklerinin tatları mayhoş ve oldukça lezzetlidir.

Güz Zeytinin Asya ülkelerinde taze meyve olarak tüketildiği gibi, meyve suyu, reçel, jöle, sos, kuru meyve olarak da tüketilmektedir. Ayrıca yaprak, kök ve çiçekleri ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Güz Zeytini eksi 40 dereceye kadar soğuğa ve kurak koşullara dayanan bir yapıya sahiptir. Ülkemiz de alternatif ürünler içinde en kolay ve ekonomik yetiştirilebilecek bir meyvedir.

FAYDALARI;

Domatesten 7-17 kat daha fazla likopen içermekte olup, Likopen, sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigment tir. Likopenin prostat kanseri riskini azalttığı üzerine ciddi araştırmalar olduğu düşünüldüğünde Güz zeytini iyice ön plana çıkmaktadır. Pişirilerek kullanıldığında likopenin daha fazla açığa çıktığı bazı kaynaklarında belirtilmektedir.

Birçok araştırma göstermiştir ki likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp krizi ve kalp spazmını aktif olarak engelleyebilir.

Güz zeytininin bütün bu özelliklerinin yanında bütün eleagnus türlerinde olduğu gibi havadaki nitrojeni, köklerindeki nodlarında bulunan simbiotik bakteriler yardımıyla diğer bitkiler için yararlı nitrojene döndürme özelliği vardır. Bu yüzden toprak ıslahında da kullanılmaktadır. Verimsiz toprakların ıslahında ve erozyon önlemede çok etkili bir ağaçtır.

Konu Aramaları:

güz zeytini faydaları,güz üzümü,güz üzümü faydaları,güz yemişi faydaları,güz zeytini,guz yemisi,guz zeytini seker,güz zeytini nedir,güz meyvesi faydaları,güz zeytinin faydaları,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git