Günlük Otunun Faydaları (Kuvvet Veriyor)

 

günlük otu kuvvet veren bitkiler sinirlere iyi gelen bitkiler hafızayı güçlendiren bitkiler romatizmaya iyi gelen bitkiler….

Latincesi:Gummi Olibanum-Liquidambar orientalis dır.Kuzey Afrika,Hindistan,Suudi Arabistan,Somali,Yemen gibi Ülkelerde yetişen kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç dır.Ağacın gövdesine çizikler atılarak süt kıvamında bir sıvı elde edilir.Bu sıvı hava ile temas edince oksitlenerek sertleşir,reçinemsi açık kahve renkli zamk gibi bir sakız halini alır ve bu sakız ilaç olarak kullanılır.Ak günlük ve kara günlük olarak iki cinse ayrılır.Halk arasında yörelere göre AKAMBER-GÜNNÜK-SIĞILA gibi isimlerle de bilinir.

1-Kuvvet verici ve sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır.Ak günlük hafızayı güçlendirir,unutkanlığı önler.Romatizma ve sinir artılarına iyi gelir.Öksürük ve Nefes darlığına faydalıdır.

2-Antiseptik özelliği nedeniyle yaraların temizlenmesinde ve iyileşmesinde haricen uygulanır.Mantar ve uyuz gibi deri hastalıklarında günlük merhemi uygulanır,ayrıca günlük yağı balgam söktürürcü,nefes darlığını giderici ve vücudu dinlendirici etkisi vardır.

tt

 

Konu Aramaları:

günlük otu,günlük otu faydaları,günlük otunun faydaları,günlük bitkisinin faydaları,güllük otu,güllük otu faydaları,güllük bitkisi,Günlük bitkisi,günlük otu nedir,güllük bitkisinin faydaları,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gülün Faydaları (Bağırsağa Ve Kalbe İyi Geliyor)

gülün faydaları bağırsağa iyi gelen bitki kalbe iyi gelen ot...

Kapat