Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gövelek Otu Öz Suyu Rahim Akıntılarını Giderir

Gövelek Otu Usaresi Rahim Akıntılarını Giderir:

Latincesi; Loranthus europoeus  olup, Ökse otu giller familyasındandır; Gövelek otunun genç sürgünleri yeşil, ufak çalı halinde bir bitkidir Badem, Kavak, Meşe, Ardıç ve çam ağacının üstünde yetişen yaprağı zeytin yaprağına benzeyen tırmanıcı ve asalak bir bitkidir. Yaprakları, çiçekleri ve dalları kullanılır. Halk arasında çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ve ökse otu adlarıyla da bilinir. Yapraklarında tanen, urson, inosit, saponin ve viscine adı verilen gayet yapışkan, elastiki, yumuşak bir reçine vardır.

FAYDALARI: Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan baş ağrılarını geçirir. Nabzı yükseltir. Kalbin atışlarını artırır. Damar kireçlenmesinde faydalıdır. Sara ve Akciğer kanamalarında kullanılır. Spazmları giderir. Hazmı kolaylaştırır. Fazla kullanıldığı takdirde zararlıdır. Bilinci uyuşturur. Adaleleri zayıflatır ve ishal yapar.

Sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları gidericidir. Çarpıntıyı hafifletir. Metabolizmayı düzene sokar. Damar sertliğine karşı yararlıdır. Son zamanlarda yapılan bazı kanser araştırmalarında gövelek otunun tümör oluşumunu engellediği saptanmıştır. Şeker hastaları için ökse otu çok faydalı bir bitkidir.

1-Gövelek otu, incirle pişirilip şurubu içildiğinde öksürüğü ve boğmacaya iyi gelir, dövülüp usaresi çıkartılarak içilirse Damar sertliğine ve kan tükürmeye faydalıdır. Yüksek tansiyona, sara ya, düzensiz kalp atışına iyi gelir.

2-Kendir ile karıştırılıp macun haline getirilerek kulak diplerindeki müzmin ve iltihaplı yaralara sürülürse bu yaraları iyileştirir. Hamam otu ve üzüm şırası ile karıştırılarak hasta tırnaklara sürüldüğünde iyileştirir ve kuvvetlendirir. Gövelek otunun öz suyu kadınlardaki rahim akıntılarını giderir.

GÖVELEK OTU KÜRLERİ: Bir su bardağı ılık su, yarım tatlı kaşığı gövelek otu. Ilık suyun içine, gövelek otunu ıslatın. 8- 10 saat bekletip, kaynatmadan, için. Günde 2-3 defa için. Gövelek otunun meyvesi değil sadece dalları ve yaprakları kullanılır. Gövelek otu kürü, migrenin yanı sıra, her türlü kansere ve şeker hastalığına da iyi gelir.

GÖVELEK OTU ÇAYI; Gövelek otu çayı yalnızca soğuk suda hazırlanır! Yarım tatlı kaşığı (1 gr) bitki (yaprak ve sap), orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suda gece boyunca bekletilir, sabahleyin hafifçe ısıtılır ve süzülür. Çay gün boyuna yayılarak yemeklerden önce ve yemek aralarında yudumlanarak yavaş yavaş içilir.

Eğer gün boyunca fazlaca içilmesi gerekiyorsa, hazırlanan çay bir termosta saklanabilir. Acil durumlarda, aynı miktar bitki (yaprak ve sap) kaynar derecede sıcak su ile demlenir, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Genel olarak, günde 1-3 bardak çay içilebilir.

UYARI: Zehirli meyvelere sahip olan Gövelek otunun meyveleri asla haricen ve dâhilen kullanılmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Genital Uçuğa iyi Gelen Doğal Bitkiler

Genital Uçuğa İyi Gelen Doğal Bitkiler: Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan genital uçuk, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ancak evde...

Kapat