Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Enginar Çayı Nasıl Yapılır ?

enginar çayı enginar çayının faydaları enginar çayı nedir enginar çayı nasıl yapılır cilde iyi gelen bitkiler karaciğere iyi gelen bitkiler safra kesesine iyi gelen ot

 

Akdeniz ülkelerinde sıkça yetiştirilen enginar birçok insan tarafından yemek olarak kullanılır. Bununla beraber kurumuş yapraklarıyla çayı da sıkça yapılır. Gölge ve havadar bir yerde kurutulmuş olan Enginar yapraklarının ufalanmış olması gerekmektedir. Ufalanmış enginar yaprakları bir bardağa alınır ve üzerine kaynamış su dökülür. Üzeri bir kapak yardımıyla kapatılır ve buharıyla demlenmesi sağlanır. Bu çay yemeklerden yarım saat önce içilir. Çaya şeker katmadan içmelisiniz. Eğer şekersiz içemiyorsanız bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

ENGİNAR ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR? Zamanla karaciğer ve safra kesesinde nikotin, alkol ve yağ birikir. Enginar çayı bu yağ, nikotin ve alkolün vücuttan atılmasını sağlar. Enginar çayı vücutta bulunan amonyak ve kolesterolü düşürür. Enginar çayı iyi bir idrar sökücü olarak bilinmektedir. Enginar çayının içinde bol miktarda A ve B vitamini vardır. Bu yüzden atar damar kireçlenmesine iyi gelir. Enginarın ateş düşürücü ve iştah açıcı özellikleri bulunmaktadır. İshale iyi gelir. Kusmaya önler. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemek için enginar çayı içmek oldukça önemlidir. Enginar çayı hücrelerin yıpranmaması na yardımcı olur. Bu yüzden yaşlılık belirtilerini geciktirir.

Eğer kişide sarılık varsa her gün enginar çayı içmesi oldukça yararlı olacaktır. Bağırsak sendromu varsa tedavide enginar çayının katkıları oldukça fazladır. Kabızlık, hazımsızlık ya da karın ağrısı yaşıyorsa her gün bir bardak enginar çayı içebilir. Yediklerini daha kolay sindirmesini sağlayacaktır. Enginar çayının bir diğer faydası ise safra kesesinde taş oluşumunu önlemesidir. Enginarın içinde bulunan maddeler kalp dostudur. Her gün enginar çayı içmek kişide kalp krizi riskini aza indirmektedir. Enginarda insülin maddesi vardır. Bu yüzden enginar çayı diyabetliler içinde bir nimettir. İçindeki insülin sayesinde kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Hastalıklarda olduğu kadar enginar çayı cilde de yararlıdır. Cilde parlaklık kazandırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kudret Narı Macunu Nedir, Nasıl Yapılır ?

kudret narı kudret narı macunu kudret narı macunu faydaları kudret narı macunu nasıl yapılır kabızlığa iyi gelen bitkiler aknelere ne...

Kapat