Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Doğal Yollardan Ağrı Kesici Tarifi

Hanımeli Yaprağı

Hanım Eli yaprak ya da tohumlarından hazırlanan çay, baş Ağrısını dindiriyor. Diyabet hastalarının Şikâyetlerini azaltıyor. Kalsiyum, potasyum, manganez ve diğer antioksidanları içeren hanımeli çiçeğiyle hazırlanan çayın, baş ağrısı başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyen bitkisel tedavi uzmanları, bu bitkinin çiçeklerinin yanı sıra yaprak ve tohumlarının da kullanılabildiğini dile getiriyor. Hastalıklarla savaşan antioksidanlar bakımından zengin olan hanımeli çiçeği, pek çok hastalığa karşı kalkan görevi yapıyor. Portakal çiçeği öz yağında olduğu gibi, hanımeli çiçeğinin de doğal ve güzel bir kokusu vardır.

Yağı da Şifa Dağıtıyor

Saf hanımeli öz yağını bulmak pek kolay değil, ancak bulabilirseniz onu Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağla biraz karıştırıp kullanabilirsiniz. Banyolarda ve ev yapımı temizlik ürünleriyle oda kokularında da güzel bir malzeme olabilir. 2015’te yayınlanan bir çalışmada, hanımelinin tip-2 diyabet sahibi olan insanlara yardımcı olabilme potansiyelinden bahsediliyor. Araştırmacılar, Japon hanımeli çiçeğini 100 mg/kg dozuyla 4 hafta boyunca diyabetli farelere uygulamışlar. Dört haftalık tedavinin ardından hanımeli, deneklerde yüksek kan şekeri düzeylerini azaltmış ve insülin direncini arttırmış.

Yaraları İyileştirici Özelliği Var

Geleneksel Çin tıbbında hanımeli çiçeğinin akciğer, mide, kalın bağırsak meridyenleriyle bağlantısı olduğu belirtiliyor. Ayrıca soğutucu özellikleri olduğu söyleniyor ve böylece vücuttan toksinlerle birlikte ısının da atılmasını sağlıyor. Çin tıbbı uygulayıcıları, çiçekleri hem dâhilen hem de haricen cilt enfeksiyonları, ülserler, ateş ve inflamatuvar rahatsızlıklar gibi pek çok sağlık problemi için kullanılır. Çin tıbbında da baş ağrısını kesme özelliğinden faydalanılıyor. Amerikan yerlilerinin de taze hanımeli yapraklarını kaynatarak yaralara sürdüğü ve iyileşmeyi hızlandırdıkları belirtiliyor.  Ağız ve Diş Eti Bakımı İçin Hanım Eli: Kanamayı durdurucu ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı hanımeli, bazen doğal gargara ve ağız yıkama sularında kullanılabiliyor. Ev yapımı bir ağız suyu elde etmek isterseniz, yarım bardak taze hanımeli yaprağıyla iki bardak suyu birlikte kaynatabilirsiniz. Karışım kaynadığı zaman altını kısıp 5 dakika daha bekletin. Tamamen soğumadan kullanmayın.

Kullanırken Dikkatli Olun

 UYARI: Hanımeli, kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlarla etkileşime girebiliyor. Kendisi de bir kan sulandırıcı olduğu için bu tür ilaçlarla birlikte alınması kanama riskini artırır.

Konu Aramaları:

Küçük Boyun Istiridye mail,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bu Besin O Kadar Faydalı Ki

Bu Besin Çok Mu Çok Faydalı Birçok araştırmaya konu olan süper bir besin olan bamyanın faydalarının yanı sıra bamya tohumunun...

Kapat