Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Diyabetliler Şeker yerine Şeker Otu Kullanın

Stevia nedir nelere iyi gelir şeker hastaları Stevia kullanmalı mı şeker otu obeziteyi önler mi diyet yapanlara Stevia iyi gelir mi keklerde Stevia kullanılır mı…

Latince ismi “Stevia” olan Şeker Otu Çin, Paraguay ve Brezilya’da yetişen bir bitki olup, yaprakları doğal tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Bitkinin Türkiye’de üretimi ilk defa Antalya’da gerçekleştirilmiş. Doğal tatlandırıcı olan şeker otu meyve sularından, gazlı içeceklere, çikolata, bisküvi, pasta ve keklere kadar her türlü tatlılarda ve birçok gıda ürününde doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilmektedir. Şeker otunun en önemli özelliği kalorisinin çok düşük olmasıdır. Kalorisi bulunmadığı için son dönemde dünyada yapay tatlandırıcıların yerine tercih edilen ve sağlıklı tatlandırıcı olarak anılan stevia, gıda ürünlerinde şekerin yerine kullanılmaya başladı.

Şeker Otunun Şekerden Daha tatlı olduğu doğrumu

Uzmanlar suni tatlandırıcıların kanserojen özellik gösterdiğini, şu andaki araştırmalara göre stevianın böyle bir etkisinin olmadığını belirtmektedirler. Bundan dolayı diğer tatlandırıcılar yerine hem doğal olması hem de sağlıklı olması açısından stevianın ön plana çıktığını dile getiren Uzmanlar, stevianın “0” kalori kabul edildiği için diyet gıdalarda da rahatlıkla kullanılabileceğini aktardı.

Şeker Otunun Kalorisi çok mu düşükdür

Diğer suni tatlandırıcılar gibi bu bitkinin gıdanın tadı üzerine olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle rahatlıkla kullanılabilir. Stevia, yavaş yavaş şekerin yerini almaya başladı çünkü tatlandırıcı olarak normal şeker dediğimiz sakkarozun gıdada kullanım amacı bir yapı oluşturmak ve tatlılık vermektir. Çoğunlukla da tatlılık vermek amacıyla kullanılmaktadır fakat buna karşılık kalori oranı var ve yüksek oranda tüketildiği zaman çok fazla kalori alınmasına neden oluyor.

Şeker Otu Şeker yerine kullanılır mı

Zamanla obezite’ye neden oluyor, ayrıca son dönemlerde beyaz şekerin sağlık açısından sakıncaları tartışıldığından, stevianın bu anlamda şekerin yerini alabileceği öngörülüyor. Hem ekonomi hem sağlık açısından avantajları var. Söz konusu bitkinin tatlılık oranının şekerden çok yüksek olduğu az miktarda stevia kullanarak, çok miktardaki şekerin verdiği tadı elde etmek mümkündür.

Şeker Otu Nerede yetişir

Bu da hem ekonomik hem de sağlık açısından daha büyük avantajlar sağlamaktadır, Özellikle tatlıyı seven çocuklar düşünüldüğünde bu ürünün cazibesi daha da artıyor. Diş sağlığı açısından nasıl bir etkisinin olduğunun ise daha iyi araştırılması gerekiyor. Şimdiye kadar bununla ilgili bir sakıncaya rastlanmamıştır.

Şeker Otu Nelere Faydalıdır

Türkiye’de Antalya ve Mersin Erdemlide deneme çalışmaları sonucunda yaklaşık 20 dekar alanda stevia bitkisinin yetiştirilmeye başlanılmış, Tropikal iklimi seven stevia bitkisinden yılda 2 ya da 3 kez hasat alınabilmektedir. Bitki yerden 5 santimetre yüksekliğe ulaştıktan sonra gövdesinden kesilerek toplanmaktadır. Gövde ve yapraklar temizlendikten sonra yaprakları kurutulur. Doğal özün (steviol glikozit) alınıp işlendikten sonra tatlandırıcıya dönüştürülür.

Stevia Tütkiyede yetişiyormu

Paraguay ve Brezilya’da uzun yıllardır tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia (şeker otu), Japonya’da da tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin ayrıca kan şekerini düzenleyici etkileri olduğu kabul edilirken, Bitkinin kuru yaprakları şekerden 30 kat, sıvı Ekstresi (özütü) ise 200 – 300 kat daha tatlı olup sıfır kalorilidir.

Diyabetlilere şeker otu iyi gelirmi

Bu nedenle bir tutam şeker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yeterli olmaktadır. Şeker otu başlıca baharatçılarda ve eczanelerde bulunabilmektedir. Şeker otu ile yapılmış tatlandırıcılar uzun süredir tablet ve toz halinde satılmaktadır.

Şeker Otu Şekere göre Ekonomikmidir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bu Besinler Biten Cinsel Yaşamı Canlandırıyor

cinsel yaşamı canlandıran besinler cinsel arzuyu artıran besinler cinsel güce yardımcı besinler kırmızı biber iktidarsızlığa çere mi afrodizyak etkili besinler......

Kapat