Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Deve Çökerten Dikeninin Bilinmeyen Faydaları

Deve Çökerten Dikeninin Faydaları

Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunan Deve çökerten bitkisinin sağlığımız açısından birçok faydası bulunuyor. Özellikle erkekler üzerinde çeşitli faydaları bulunan bu bitkinin, faydalarını öğrenince sizde çok şaşıracaksınız. Deve Çökerten Otu, İsminin pek duyulmayışının aksine insan sağlığına en faydalı şifalı bitkilerden birisi de deve çökerten bitkisidir.

İşte Deve çökerten bitkisinin faydaları Yurdumuzun farklı yörelerinde farklı isimlere anılan deve çökerten genellikle çarık dikeni ve çoban çökerten olarak da bilinmektedir. Çağımızın büyük toplumsal problemleri erkeklere ait olan sperm yetersizliği, düşük libido veya iktidarsızlık gibi önemli sağlık sorunlarına çözüm özelliği taşıyan bir şifalı bitkidir.

Deve Çökerten Dikeni

Botanikteki ismi tribulus terrestris olan şifalı bitki yaban kimyonu giller Ailesindendir. Dünyanın birçok bölgesinde doğal olarak yetişir. Tribulus terrestris tropik ve ılıman yörelerde bulunan hormonal diüretik bir bitkidir.
Tek yıllık olan yabani bitki küçük ve açık sarı renkli çiçekleri vardır. Deve çökerten meyveleri boynuza benzer ve dikenlidir. Bitkinin genellikle kurutulmuş meyvelerinden faydalanılır. Bu kurutulmuş meyvelerden infüzyon yapılarak istifade edilir. İnfüzyon metodunda etken olan içerik sıvıya geçer.

Deve Çökerten Otu Kaslara İyi Geliyor

Deve çökerten otunun kök, gövde ve yaprakları ayrı ayrı bileşenlere sahiptir. Köklerde; azot, alkaloit, sabit yağlar, resin-Gövdede; fruktoz, nişasta, sükroz-Meyvelerinde; diastase, protein, yağ, glikosid resin bulunur.
Sporcular fiziksel performansı arttırıcı etkileri sebebiyle deve çökerten bitkisinden yararlanılabilir. Kas gücünü arttırdığı gibi, beden dayanıklılığı da arttırır. Erkeklerde prostat iltihabını önler ve prostat gelişiminin olmamasını sağlar. İdrar yolları için doğal bir antiseptik niteliğe sahiptir. İdrar kaçırma, idrar yollarında kanama, ağrılı idrar yapma gibi etkileri düzeltir. Erkeklerde beyinden hipofiz bezinden salgılanan testosteron hormonunu arttırır, andropozun etkilerini azaltır.

Deve Çökerten Otu Zindelik Veriyor

Kullananlara ruhsal ve duygusal açıdan zindelik verir. Erkeklerin sperm kalitesini arttırmakta ve sayısının artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca ereksiyon sorunlarının giderilmesi için kullanılır. Kolesterolün ve kan yağlarının dengelenmesinde etkilidir. Kadınlarda rahmin büyümesini destekler, adet dönemlerindeki ağır kanamalara engel olur. Kadınlardaki hormon dengesinin kurulmasına sağlar. Adet öncesinde ve menopoz döneminde olan sorunların azaltılmasını sağlar. Hamilelik döneminde yaşanabilecek düşüklerin engellenmesinde etkilidir.

Böbrek Hastalıklarına İyi Gelen Deve Çökerten Otu

Böbrek rahatsızlıklarında, böbrek kumu ve taşının düşürülmesinde kullanılır. Damarlarda oluşan plakların giderilmesinde etkilidir. Bu nedenle kalp hastalıklarından koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kadınlarda yumurtlama problemlerinin giderilmesinde ve kısırlık tedavisinde destekleyici olur. Gözlerdeki bazı sorunlarda çoban çökerten bitkisi tavsiye edilir. Vücudun direncini arttıran şifalı bir bitkidir. Şeker hastalarında, damar tıkanıklığı olanlarda faydalı olur. Yüksek tansiyon hastalarında dengeleyici olarak kullanılır. Afrodizyak etkisiyle cinsel fonksiyonların desteklenmesinde etkisi bulunmaktadır.

Deve Çökerten Otu Nasıl Kullanılır ?

Kullanımı: Herbalistler deve çökertenin 30-60 günlük kullanımını önermektedir. Çoğunlukla bitki çayı yapılarak (infüzyon) kullanılır. Çayı yapılırken tüm diğer bitkiler gibi kaynatılmamalı on dakika kadar dinlendirilip, demlenmelidir.

Deve çökerten bitkisin suyunu saklamanız da mümkündür. Bunun için hazırlanmış çayı posası ayrılarak bir kaba konur. Buzdolabı gibi soğuk bir ortamda saklanmalıdır. Ancak biz gene de taze bir şeklide yapıp, tüketmenizi önerilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şeker Hastalığına İyi Gelen Çoban Çökerten Otu

Çoban Çökerten Bitkisi Afrodizyak mı ? Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunan çoban çökerten bitkisinin sağlığımız açısından birçok...

Kapat