Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dereotu Deyip Geçmeyin Faydalarına Bakın

Dereotunun Faydalarını Biliyormusunuz ?

Dereotu (Anethum graveolens), kereviz (Apiaceae) ailesinin bir parçası olan kolay bulunabilen ve yaygın olarak kullanılan yıllık bir bitkidir. Dereotu (Anethum graveolens), yüzlerce yıldır mutfaklarda ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Hem tohumları hem de yaprakları kullanılabilir. Güçlü, keskin, iştah açıcı bir lezzet ve tat vermenin yanı sıra, esas olarak monoterpen denilen bazı bileşiklerin yanı sıra flavonoidler, mineraller ve belirli amino asitlerden gelen birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Peki, Dereotunun faydaları nelerdir ?

Antiviral Özellikleri Vardır

Merak edilen tüm detayları bu yazımızda bulacaksınız. Dereotu tohumu, dereotu otu yağı ve taze dereotu, tipik dereotu formlarıdır ve genellikle gıda endüstrisi tarafından unlu mamuller, atıştırmalıklar, çeşniler ve et ürünlerinde ve likörlerde muhteviyat olarak kullanılır. Dereotu iyi bir kalsiyum, manganez ve demir kaynağıdır. Bir antioksidan gıda olarak, flavonoidleri, kendisine inanılmaz sağlık yararları sağlayan bir anti-enflamatuar ve antiviral özellikler sunar.

Dereotu Sağlıktır

Dereotu sağlığımıza yararlar sağlayan mikro besinlerle doludur. Örneğin, 100 gram dereotu porsiyonu, A vitamini alımınızı artırır. A Vitamini, sağlıklı görmeyi, cildi, bağışıklık fonksiyonunu, büyümeyi ve üreme sağlığını korumanıza yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca vücudunuzun enfeksiyona direnç göstermesine yardımcı olan önemli bir antioksidan olan C vitamini için de önemli bir kaynaktır. Dereotu ayrıca iyi bir lif kaynağıdır, folat (hücre bölünmesi ve DNA üretimi için önemlidir), sağlıklı kemikler için kalsiyum, hücre işlevi ve gelişimi için riboflavin, manganez ve demirdir.

Dereotu Tüketin Sağlıklı Kalın, Direnciniz Artsın

Dereotu geleneksel Asya ve Ayurveda tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Şu anda, insanlar aşağıdakiler de dahil bazı tıbbi amaçlar için dereotu kullanıyor. Bunlar: Gastrointestinal bozukluklar– İştah kaybı– Böbrek hastalığı– Ateş ve soğuk algınlığı Öksürük– Bronşit– Bulaşıcı hastalıklar– Karaciğer ve safra kesesi şikâyetleri– Üriner sistem hastalıkları– Hemoroit– Spazmlar– Nöropati– Böbrek kolik– Dysuria (ağrılı işeme)– Genital ülserler– Dismenore– Uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yıllardır Geleneksel Tıpta Kullanılıyor

Adaçayı'nın İlginç Faydaları Adaçayı (Salvia officinalis), grimsi yeşil yaprakları ve odunsu bir sapı olan çok yıllık, yaprak dökmeyen bir çalıdır....

Kapat