Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Deli Otunun Hiç Duymadığınız İlginç Faydaları

Deli Otu Nedir Nelere İyi Gelir ?

Latincesi: Alyssum saxatile-Cynachum Vincetoxicum dur. Çorak, kumlu ve çakıllı topraklarda yetişen Diş otugiller familyasından 75-100 cm boyunda koyu yeşil salkım yapraklı bir bitki olup Temmuz ve Eylül aylarında çiçek açar ve çiçekleri beyaz renkli şemsiye şeklindedir Ülkemizin Batı Anadolu ve Trakya Bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür. Bu bitkinin Yaprakları kullanılır saplarından da kürdan elde edilir.

Deli Otunun Azı Yarar Fazlası Zarar

Halk arasında Kuduz otu, Diş Otu, Deli otu, Alisun otu, Sarı Talasbi, Hiltan otu, Kürdan otu, Mısır anasonu gibi yöresel isimlerle de bilinir.10 gramdan fazla alınması karaciğere zarar verir. FAYDALARI: Pişirilerek suyunun içilmesi balgam söktürür, safra akışını düzenler, mesane ve böbrek taşlarının düşmesini sağlar.

Eklemlere İyi Gelen Deli Otu

Yapraklarının eklemlere sürülmesi halinde eklem ağrılarına ve gut’a iyi gelir. Bağırsak solucanlarını düşürdüğü ve gaz problemlerini giderdiği için çok rağbet edilmektedir. Kına ile karıştırıldığında saçı siyahlaştırıcı etkisi vardır. Diş otu bitkisinin sapı kürdan olarak da kullanılmaktadır. Taze olarak çiğnendiğinde diş ağrılarına iyi gelmektedir.

Deli Otu Damar Genişletme Özelliğine Sahip

Damarları genişletme özelliği sayesinde spazmları önler. Astım ve Bronşiti tedavi edici bir bitkidir. Kalp ve damar sağlığını korur. Öksürüğü keser. İdrar söktürür. Astım hastalığından kaynaklanan rahatsızlıkları azaltır ve astım nöbetlerini önler.

DELİ OTU ÇAYI: Bir fincan suyu kaynatınız ve içerisine bir kaç parça diş otu atınız. Ardından 10 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Dilerseniz çayınızı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kuşburnu Olarak Bilinen Yabani Gülün İlginç Faydaları

Yabani Gül Kuş Burnu Nelere İyi Gelir ? Kış hazırlıkları yavaş yavaş başladı. Mevsim değişikliklerine karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve...

Kapat