Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Çökem Otu Nelere İyi Gelir?

nefes darlığına iyi gelen bitkiler kanser hücrelerini öldüren bitkiler kansere iyi gelen bitkiler adet sancılarına faydalı bitkiler çökem astım hastalığına iyi gelir mi

Merhem ve çay olarak tüketilen çökem otu yüzyıllardır çeşitli hastalıklar da Kan basıncından astıma kadar birçok hastalığa şifa diye kullanılıyor. Birtakım kanser ilaçlarında bile kullanıldığı söylenen çökem otunun faydalarını duyunca siz de çok şaşıracaksınız. Gökçe Ağaç, Burç Ağacı ve Ökse otu olarak da bilinen çökem otunun, çeşitli hastalıklara iyi gelmesi ve şifa amaçlı kullanılması açısından son dönemlerde oldukça popüler hale geldi.

Genellikle Türkiye Bulgaristan ve Arnavutluk’ta yetişen çökem otunun iyi geldiği hastalıklara siz de çok şaşıracaksınız. Özellikle astım hastalığının tedavisinde uzmanlar tarafından önerilir. Her gün bir fincan çökem otu çayı içen astım hastalığına sahip bazı kişiler de, hastalığın semptomlarının azaldığı gözlemlenmiştir. Üst solunum yolu hastalıklarını sıklıkla yaşayan kişilerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir çaydır. İçerdiği ferahlatıcı ve anti bakteriyel maddeler sayesinde boğazdaki enfeksiyona neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltır.

Yapılan araştırmalarda çökem otunun kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ve kötü huylu tümörlerin küçülmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca kanser ilaçlarının içeriğinde de çökem otunun olduğu söylenmektedir. Kuru öksürüğü olan kişilerinde iki günde bir bu ottan elde edilen çayı içmeleri faydalı olur. Adet sırasında şiddetli sancılar yaşayan kadınların adet başlamadan iki gün önce düzenli olarak çökem otu çayından tüketmeleri gerekir. Bazı gıdaların neden olduğu ishal rahatsızlığı sırasında da tüketilmesi hem sıvı kaybını önler hem de bağırsaklarda ishale neden olmuş hücrelerin sayısını azaltır.

Çökem otu Çayı Kullanım açısından çökem otu, en sık şekilde çayı yapılarak tüketilir.Bir Bardak Kaynatılmış suya bir tatlı kaşığı çökem otu atılarak on dakika demlenmeye bırakılır demlendikten sonra sabah akşam içilir. En uygun kullanım şekli, kurutulmuş şekilde alınan çökem otunu kaynar su içerisinde bekletip, süzdükten sonra çayını içmektir. Çökem otunun yaprak ve sap kısmı tüketilebilir.

Çökem Otu Merhemi Çökem otu çiçeklerini ve bir yemek kaşığı tereyağı mikserde krem kıvamına getiriniz. Böcek sokmaları sonrasında, yaralarda ve uçuklarda kullanabilirsiniz.

UYARI: meyveleri zehirlidir ve ağız yoluyla tüketilmesi halinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çiğ olarak tüketilmesi nöbetlere neden olduğundan uzmanlar tarafından önerilmeyen bir yöntemdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Eğrelti Otu Nedir Nelere İyi Gelir ?

eğrelti otunun faydaları karaciğere ne iyi gelir kolesterole iyi gelen bitkiler sara hastalığına yararlı bitkiler eğrelti otunun zararları   Bitki...

Kapat