Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Civan Perçemi Otunun Faydaları (Sinire İyi Geliyor)

civan perçemi otu sinire  iyi gelen bitkiler basura iyi gelen bitkiler…

Latincesi:Achillea Millefolium dur.Kurak yerlerde yol ve bahçe kenarlarında yetişir.65-70 cm boyunda uzun parçalı yapraklı dallarının ucunda salkım,salkım altın renginde çiçekleri olan bir bitkidir.Dalı,yaprakları ve çiçekleri kullanılır.Halk tarafından KANDİL ÇİÇEĞİ-BİNBİR YAPRAK OTU-YARA OTU Gibi isimlerle de bilinir.

1-Güzel kokusu,acımsı tadı olan bir bitkidir çayı idrar söktürür,erken menopoza giren bayanlar için adet söktürürcü ve yara iyileştirici özelliğinin yanında sivilceler ve saçlar üzerinde de etkilidir.

2-Basuru önler,mide hastalıklarına, hazımsızlığa ,soğuk algınlığına,öksürüğe iyi gelir.Sinirleri güçlendirir.Beyine kan akışını hızlandırır.Lohusa humması,boğmaca,kızamık,özellikle çocuklarda görülen kemik hastalıklarında çok etkilidir.

3-Kadın hastalıklarında,yumurtalık iltihaplarında,ay hallerinin gecikmesinde,miyomlarda ve menopoz dönemlerinde,50-60 gram civan perçemi bir litre suda,kısık ateşte 5 dakika demlenerek 30 dakika beklenip süzülerek balla karıştırılıp yemeklerden önce birer bardak içilmelidir.

4-Ateşi düşürür,iştah açar,kan dolaşımını ve kalp atışlarını düzenler,ishali önler, demlenerek elde edilen suyu ile her akşam cilt temizlenir ve cilde tekrar sürülürse yüzdeki çöküntüleri giderir.cildi güzelleştirir.

5-Çocuğu olmayanların civan perçemi çayını sık kullanmasında fayda vardır.

ciavpercwemi

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ciğer Otunun Faydaları (Böbreğe İyi Geliyor)

ciğer otunun faydaları böbreğe iyi gelen bitkiler akciğere iyi gelen bitkiler bağırsağa iyi gelen bitkiler...

Kapat