Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Cırt Atan Pankreas Kanserine Karşı Umut Işığı Oldu

Cırt Atan Pankreas Kanserine Karşı Umut Işığı Oldu

Anadolu’da acı Kabak, Balsam Armudu, Ebu cehil Karpuzu, Cırt atan ve Karela gibi yöresel isimlerle de adlandırılan acı kavunun Sinüzit ve basura iyi geldiği biliniyor. Halbuki Ana vatanı Asya’da yüzlerce yıllık bir şöhrete sahip, tıp biliminin mihenk taşlarından birinin sayfalarına girmişliği mevcut. 16. yüzyılın ünlü Çinli hekimi Li Shizhen’in hassasiyetle yararları üzerinde durduğu acı kavun, hekim tarafından 1. yüzyıldan beri nesilden nesile aktarılan şifalı maddeler kitabı Materia Medica’ya dahil edilmiş. Bu bitki hakkında çıkan haberleri, makaleleri şöyle bir taradığımızda fark ediyoruz ki; modern tıp Li Shizhen’in 500 yıl önce gördüğü yararları henüz yeni keşfetmeye başlamış. Acı kavunun riskleri hakkında çarpıcı açıklamalar yapmış.

Aşırı kullanımının özellikle alerjik bünyelere verdiği zararı duyuyoruz. Acı kavun bitkisinin kullanımda dikkatli olunması gerekir. Rastgele yüze, göze, ağza sürerek veya ilaç gibi içilerek kesinlikle kullanılmamalıdır. Bitkinin kullanımından kaynaklı sıkıntılar yaşanabilir. İnsanlar zayıf düşebilir, zehirlenmeler yaşanabilir, bünyede bir takım kalıcı etki bırakabilir. Doğacak bebeklere çok ciddi zarar verebilir.

ABD’de yapılan sözünü ettiğimiz araştırmalarda, acı kavun suyu pankreas kanserli farelere uygulanmış. Acı kavun suyu kullanılmayan farelerde tümörler alışıldık boyutlarda devam ederken, acı kavun suyu uygulanan farelerdeki tümörlerde %64 daha fazla küçülme gözlemlenmiş! Araştırmacılar farelerde bir takım yan etkiler bırakan acı kavun suyu dozajının, insanlarda rahatlıkla kolaylıkla tolore edilebileceğini belirtiyorlar.

Henüz insanlarda uygulanmaya başlanmasa da, bu yöntemin insanlardaki kanser tümörleri üzerinde ortalama %50 bir küçülme yaratacağı tahmin ediliyor. Başka araştırmalar gösteriyor ki; acı kavun glikoz toleransını arttırıyor ve insülin salgılanmasını canlandırıyor. Bitkinin içeriğinde bulunan charantin, momordin ve vicine gibi glikositler kan şekeri konsantrasyonunu düşürmeye yardımcı oluyor, polipeptit-9 ise insüline benzeyen etkiler gösteriyor. Etofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan başka bir klinik araştırma da bu etkileri kanıtlar nitelikte: Günde 2000 miligram acı kavun özü verilen tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerinde, 4. haftanın sonunda önemli seviyede düşüş gözlemlenmiş.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Vücut Direncini Ve Cinsel Gücü Artırır

Vücut Direncini Ve Cinsel Gücü Artırır: Hormonları çalıştıran Yer Elması özellikle kadınlarda mucizevi etki gösteriyor. Cinsel isteği ve gücü artırıp...

Kapat