Çıfıt Otu Nedir Nelere İyi Gelir

 

Çıfıt Otu Nedir Nelere İyi Gelir;

Sedef otugiller familyasından olup, Ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede çayırlarda, meralarda ve hendek kenarlarında kendiliğinden yetişen zehirli bir bitkidir. Yaprakları geniş, çiçekleri küçük ve sarı renklidir. Çiçekleri dallarının dışına çıkmış demetler şeklindedir. Keskin bir kokusu vardır. Acıdır. Kullanırken, tavsiye edilen dozu aşmamak gerekir.

Çıfıt otunun sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır.

Son dönemlerde çok fazla tüketilmeye başlayan Çıfıt otu bitkisi genellikle aktarlarda ve aktar sitelerinde satışa sunulmaktadır. Ancak bu bitkinin zehirli türlerinin bulunması nedeniyle kullanmadan önce muhakkak uzman bir hekimden yardım alınması gerekiyor. Çıfıt otu bazı yörelerde kokar sedef otu ismiyle de bilinir.

FAYDALARI:

Uzmanlar bu bitkinin düzenli olarak tüketilmesi halinde kalp çarpıntısına iyi geldiğini öne sürmektedir. Özellikle mide kramplarına ve hafif derecedeki mide yanmalarına iyi gelmektedir. Çıban tedavisinde oldukça etkili olan Çıfıt otu bitkisi özellikle cilt sorunlarını yok eden kremlerin içerisinde kullanılmaktadır.

Bu bitki aynı zamanda çıban tedavisinde de oldukça etkili olup, Çıban oluşan bölgeye bu bitkinin suyunu pamuk yardımıyla sürerseniz kısa sürede çıbanı yok edebilirsiniz.

UYARI: Çıfıt otu bitkisinin faydalarından kısa sürede yararlanmak istiyorsanız düzenli aralıklarla kullanmalısınız. Özellikle bu bitkiyi kullanmadan önce muhakkak uzman bir hekime başvurmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sindirim Sorununa ve Böbrek Taşına Muşmula:

Sindirim Sorununa ve Böbrek Taşına Muşmula: Sindirim sisteminde sorun olanların derdine derman oluyor. Uzmanlar genellikle Karadeniz Bölgesinde sıkça tüketilen muşmulanın...

Kapat