Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Çentiyane Otunun Faydaları (Vücuda Kuvvet Veriyor)

çentiyane otu vücuda iyi gelen bitkiler karaciğere iyi gelen ot dalağa iyi gelen ot…

Latincesi:Gentiana lutea-Gentianae dir.Yurdumuzun doğu Karadeniz bölgesinde dağlık alanlarda yetişir.kökleri kullanılır,kırmızı ve kokulu olanı daha iyisidir ve daha çok kullanılır.Halk arasında YILAN OTU-EŞEK TURPU-KIZIL KANTORON Olarak da bilinir.

1-Her ne kadar kantoron olarak bilinse de bu tamamen farklı bir bitkidir.bunun boyu bir,bir buçuk metre kadar olup,yaprakları ceviz yaprağı gibidir.12-15 gram kadar çentiyane kökü bir litre suda iki üç saat bekletilip süzüldükten sonra bu sudan içilirse Karaciğer ve dalak hastalıklarına iyi gelir.Kan ve idrar söktürür.

2-Kökünün fitil yapılarak çocuk düşürmekte kullanılıyor olması çok sakıncalıdır. kesinlikle kullanılmamalıdır. Karaciğer ve mide ağrılarına iyi gelir.

3-Toz haline getirilen kökleri iltihaplı ve habis yaralara sürülürse derhal iyileştirir.Kökü dermansızlık,takatsizlik ve kansızlığa,kalp rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.

4-Vücuda kuvvet verir,ateşi düşürür,hazmı kolaylaştırır,iştahı açar,mide yanmasına ve mide ekşimesine iyi gelir.

Gentiana lutea

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Civan Perçemi Otunun Faydaları (Sinire İyi Geliyor)

civan perçemi otu sinire  iyi gelen bitkiler basura iyi gelen bitkiler...

Kapat