Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bu Sebze Kanserle Tek Başına Savaşıyor

doğal kanser ilaçları doğal kanser tedavileri kansere doğal çözüm kanserin doğal tedavisi kanserde doğal tedavi kanseri doğal tedavisi kansere doğal çözümler akciğer kanseri doğal tedavi yöntemleri akciğer kanserine doğal çözüm pankreas kanseri doğal tedavi…

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor, Karalahana son yılların en dikkati çeken sebzelerinden. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor daha doğrusu dışarıdan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor.

Karalahana içerdiği beta-karoten, C ve E vitaminleri sayesinde kuvvetli bir antioksidan ve vitamin deposu. Bu birliktelik sayesinde hücresel hasarın önüne geçiyor. Yaşlanmayı geciktiriyor, bağırsakları çalıştırıyor, kabızlığı engelliyor, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruduğu söyleniyor.

Geçmişi 2000 yıl öncesine dek uzansa da Karadeniz’e özgü bir sebze olarak kabul ettiğimiz için onu zaten diğer lahana çeşitlerinden ayrı bir yere koyarız.

Ancak bir çok sebze gibi karalahananın da yararlarından faydalanabilmek için çok pişirilmemesi gerekiyor. Bizde genellikle önce haşlanır, suyu süzülür sonra da uzun uzun pişirilir. Oysa vitamin değerlerinin ve antioksidan özelliğinin kaybolmaması için ya suda bir kaç dakika haşlanması ya da sadece beş-on dakika kadar kavrulması gerekiyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sağlığınız İçin Şifa Kaynağı…

sarımsak siyah sarımsak sarımsağın faydaları siyah sarımsak nedir sarımsağın zararları siyah sarımsak hakkında hamilelikte ne tüketilmelidir siyah sarımsak,sarımsağın faydaları,siyah sarımsak...

Kapat