Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bu Bitki Sizi Sakinleştiriyor

Kakule Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Hinditan başta olmak üzere Nepal, Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen kakule ne için kullanılır. Kakule, Zencefilgiller Ailesinden Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır.Batı ve Güney Hindistan, Güneydoğu Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişen, 4–5 mt. boyunda, büyük yapraklı çok yıllık bir bitki cinsidir. Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabani olarak yetişir. Kakulenin meyveleri 1-2 cm uzunlukta, sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renktedir.

Yemeklerde Kullanılabilir

Tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğünde, kırmızımsı esmer renkte olup, keskin kokuludur. Kakule yetiştiği yere göre isim alır. Seylan kakulesi, Malabar kakulesi, Siyam kakulesi gibi. Tohumları meyvelerinin kurutulup, ayrılmasıyla elde edilir. Yemeklere özellikle de baklagillere ve balığa katılır. Muhallebi, sütlü tatlılar, hoşaflar, çay ve kahvede çeşni verici olarak kullanılır. İsveç ve Finlandiya’da unlu mamullere de katılır. Hintliler nefesleri güzel koksun diye tohumlarını çiğnerler. Kakule tohumları reçine, nişasta ve uçucu yağlar taşır.

Hoş Bir Lezzeti Ve Kokusu Vardır

Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır. Ayrıca iştah açıcı, midevî ve gaz söktürücü etkilere sahiptir.Arapça ve Farsça “Hêl” olarak bilinen Kakule, İngilizce de “cardamom” olarak bilinmekte olup, çaya farklı bir Aroma katmaktadır. Bergamotu andıran özel kokusundan dolayı ayrıca Kakule Aromalı çaylar üretilir ki adları “Cardamom Tea” olarak geçer. Günümüzde özellikle doğu bölgelerinde, kahve içenlerin sık kullandığı bir Aromadır.İçeriğindeki A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko sayesinde iyi bir vitamin ve mineral takviyesi olarak kullanılabilir.

Sindirim Sisteminizi Düzenler

Sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Mide asitlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır ve mide-bağırsak gazlarının giderilmesinde etkilidir.Sakinleştirici özelliği vardır. Depresyon, kaygı, panik atak ve benzeri psikolojik durumlarla baş etmeye yardımcı olur.Yatmadan önce içilen kakule çayı, vücudun ve sinir sisteminin gevşemesine yardımcı olup stresi azaltarak daha iyi bir uyku sağlar. Ancak düzenli olarak antidepresan benzeri ilaç kullanan kişilerin kakule kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Vücudun Kan Akışını Düzenler

Kardiyovasküler sağlığı olumlu yönde etkiler. Vücuttaki kan akışını düzenler, tansiyon, kolesterol ve benzeri sorunların giderilmesine yardımcı olur.Kakule bitkisi, bilinen en iyi afrodizyaklardan biridir. Cinsel isteği artırır, cinsel işlev bozukluklarının giderilmesinde de etkilidir. Antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliği vardır.
Adet döneminde yaşanan spazm ve krampların giderilmesinde etkilidir. Mide bulantısını gidermeye yardımcı olur. Diş ve diş eti sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır.

Ağız Sağlığı Ve Bakımında Kullanılır

Ağzıdaki mikropları azaltarak diş çürümesi, diş eti kanamaları ve ağız kokusu gibi sorunları azaltır. Hindistan’da bu özelliğinden dolayı tohumları çiğnenerek de kullanılmaktadır. Kakule tohumlarını sıcak suda demleyerek hazırlanan gargara ile ağzı çalkalamak da nefesi rahatlatır ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur. Solunum sistemini rahatlatır. Boğaz iltihabına bağlı öksürüğün giderilmesine yardımcı olur.

Kakule Çayı Ve Kahvesi Nasıl Hazırlanır ?

Bir tatlı kaşığı kadar kakule tohumu, bir su bardağı kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra tatlandırmak için içerisine bir çay kaşığı kadar bal ilave edilebilir. Sıcakken tüketilmelidir. Daha lezzetli ve etkili bir bitki çayı demlemek için, kakuleyi diğer bitki çaylarına da ilave edebilirsiniz.Kahvenize Aroma katmak için kakule kullanmak isterseniz, Türk kahvesi ya da filtre kahvenin içine her bardak için yarım çay kaşığı bütün ya da öğütülmüş kakule çekirdeğini kahveyle beraber ilave edebilirsiniz.

Kakule Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Kakule bitkisinin, düzenli ve sık olarak tüketildiğinde safra taşı oluşumuna neden olabildiği bilinmektedir. Bu nedenle özellikle safra kesenizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, fazla miktarlarda kakule kullanmamaya özen göstermelisiniz. Düzenli olarak kullandığınız antidepresan ve aspirin benzeri bir ilacınız varsa, kür şeklinde kakule kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Göbek Ve Vücut Yağlarını Yok Ediyor

Kaju Vitamin Bakımından Zengin Kaju, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir kuruyemiştir. Kajunun genelde fıstık hali bilinir ancak meyvesi...

Kapat