Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bu Bitki İle Kuş Gibi Hissedin

Kuş Otu Bitkisi Kuş Gibi Hissettirir

Latince ismi Stellaria Media olan Kuş otu, yüzyıllardır şifa niyetiyle kullanılmaktadır. Kuş otu özellikle nemli bölgelerde, ormanlık alanlarda ve bazen de yol kenarlarında bile kendiliğinden yetişmektedir. Ülkemizde de hemen hemen her bölgede yetişen Kuş otu, adeta şifa kaynağıdır. Tip olarak en fazla 35-40 santim büyüyen Kuş otu, oval yapraklara sahiptir.

İnsan Sağlığına Çok Ciddi Faydaları Var

Kuş otu denmesinin sebebi, Kuş otu bitkisinin, küçük beyazımsı çiçeklerini kuşların çok sevmesinden kaynaklanmaktadır. Kuş otu bitkisinin içeriğinde, A, B1, B, K, P vitaminleri, bol miktarda C vitamini, flavon, tanen, pektin, şeker ve yeterli düzeyde meyve asitleri bulunur.Kuş otunun insan sağlığına çok ciddi faydaları vardır. Kabızlık sorununa çok iyi gelmektedir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bu bitki, bir nevi doğal müshildir. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Böbrekleri çalıştırarak idrar yolundaki problemleri giderir.

Romatizmaya İyi Gelir, Cildi Yumuşatır

Doğal balgam sökücü özelliği vardır. Romatizma ağrılarına, oksipital nevralji ve migrene, mide ağrılarına birebirdir. Hemoroit (basur) tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Cildi yumuşatıcı ve parlatıcı özelliği vardır. Yapraklarıyla yapılan lapa yaranın erken kapanmasını sağlar. Sivilce ve akneye çok iyi gelir. Gaz problemlerine ve şişkinliğe çok iyi geldiği görülmüştür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarını giderici özelliği vardır. Kuş otuyla yapılan çayın sakinleştirici ve dinginleştirici özelliği de vardır.

Kuş Otunun Çayı Nasıl Yapılır, Yan Etkileri Nelerdir ?

Bir veya iki çay kaşığı kadar Kuş otunu, bir bardak suyun içerisine atıp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 5 dakika dinlendirin. Sonra içebilirsiniz. Kuş otu çayını günde en fazla üç defa tüketin.Kuş otu bitkisinin komplikasyonları arasında en çok görülen ishaldir.

Kuş otu bitkisinin günlük tüketimi çok fazla olduğu zaman ishale yol açar. Aynı zamanda çok tüketildiği zaman böbrek hasarlarına yol açabilir. Hamileler Kuş otu çayını 1 fincandan fazla tüketmemeliler. 0-7 yaş grubu çocuklarda kullanımı uygun değildir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bu Bitki Sizi Sakinleştiriyor

Kakule Bitkisinin Faydaları Nelerdir ? Hinditan başta olmak üzere Nepal, Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen kakule ne için kullanılır....

Kapat