Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bu Bitki Ağrıları Dindiriyor,Ateşi Düşürüyor

Latincesi:Flipendula ulmaria veya Spirea ulmaria dır.Ülkemizde Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde rastlanan Gülgiller familyasından 60-120 cm. boylanabilen, çok yıllık otsu bitki ya da ağaççıktır.Yöresel olarak Çayırmelikesi,Keçisakalı olarak da isimlendirilir.Pembe kırmızı renkli ve hoş kokulu uzun kökü, toprakta derine inerken dallara bölünür, içi boş olan gövdesi boydan boya çizgili, kırmızı-yeşil renkli ve dallara ayrılan yapıdadır. Keklik üzümünün yaprakları gibi hoş koku yayan iri parçalı ve derin damarlarıyla kırışık gibi görünen koyu yeşil yapraklarının altı gri-yeşil renkli olur.Yaz boyunca salkımlar oluşturarak açan tatlı badem kokulu minik çiçekleri krem rengi, kimi zaman da pembe ya da canlı kırmızı renktedir. Güneşli ya da kısmen gölgelik yerleri seven erkeçsakalı bitkisi nemli ve alkalik topraklara gereksinim duyar. Bitki, tohumlarıyla çoğalır, ama istenirse, sonbaharda bölünerek de üretilebilir. spiraein ve gaulterin adı verilen maddeleri ihtiva eder gövdesinde uçucu yağ bulunur. Bitkinin yapraklan bazı yerlerde içkilere, reçel ve jölelere badem kokusu vermesi için katılır.

ŞİFA VERİCİ ÖZELLİĞİ VE KULLANIM ALANLARI:

1-Doku ve damar büzücü etkilerinden ötürü çocuklarda diyareyi kesmekte yararlı olur.

2-Aspirindekine benzeyen maddeleri içerdiği için beden ateşini düşürür ve yangıları hafifletir. Bu nedenle, kas ve eklemlerdeki ağrı ile yangıları geçirir.

3-Mideyi güçlendirir. Sindirim işlemini kolaylaştıran, bedene yararlı bitkilerin başında gelir. Kusma hissini de bastırır.

4-Midedeki aşırı asitlilik durumu önler. Sindirim sisteminin mukozasını korur. Kalp yangısı, gastrit ve mide ülserleri tedavisinde yararlı olur.
Bu önemli etkileri sağlamak üzere, erkeçsakalı bitkisinin bütün toprak üstü bölümleri kullanılır. Yazın çiçeklenme zamanında bitkinin yaprak, çiçek ve sapları toplanır. 40 C dereceyi aşmayan sıcaklıklarda gölge ve havadar yerde özenle kurutulur. Kurumuş bu bitki karışımından 1 -2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen infüzyondan,günde üç kez ya da gereksinin, duyuldukça içilir.

Ramazan Ayında Kabızlık Çekenler Bu Besinleri Tüketin Adlı Konuya Gitmek İçin Tıklayın…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konu Aramaları:

kavak ağacı faydası bakımı,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kadıntuzluğu Bitkisi Nedir,Nelere İyi Gelir ?

Latincesi:Berberis vulgaris dir.Ülkemizde Ormanlık bölgelerde,açık alanlarda ,yol kenarlarında yetişen kışın yapraklarını dökmeyen dikenli bir ağaççık dır.Halk arasında Ambberparis-Çobantuzluğu,Diken üzümü,Sarı çalı...

Kapat