Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bu Besin O Kadar Faydalı Ki

Bu Besin Çok Mu Çok Faydalı

Birçok araştırmaya konu olan süper bir besin olan bamyanın faydalarının yanı sıra bamya tohumunun faydaları da şaşırtıyor. Oldukça besleyici bir besin olan bamya, tohumu ile tüketiliyor. Bamya tohumları diz ağrılarından kireçlenmeye, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklardan astıma birçok sağlık sorununa iyi geldiği iddia ediliyor ama bamya tohumunun faydaları bu kadarla kalmıyor. Bamyanın şuan tam mevsimi taze taze tüketebilirsiniz. Kış mevsiminde de tüketmek isteyenler bamyayı kurutarak ve konserve yaparak muhafaza edebilir. Bamya tohumu, içerdiği; C, B ve K vitamini, potasyum, folik asit ve kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besin olan Bamya zengin lif içeriğine sahip olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

İçeriğinde Bulunan Enzimler Çok Yararlı

Bamya tohumunda bulunan lif, vücutta bağırsak ve midenin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Bamya tohumunun içeriğindeki prosiyanidin, kateşin, epikateşin ve kuersetin gibi antioksidanlar diyabetin önlenmesinde etkili bulunuyor. Vücutta kolesterolü dengeleyici özellik taşıyor. İleride gelişebilecek olan tümör hücrelerine karşı koruyucu olduğu düşünülüyor. Kolon kanserini önlediği yönünde bilimsel çalışmalar yapılıyor. Karaciğer ve böbrek hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Özellikle diz ağrısı, dizde sıvı kaybı, kireçlenme ve menüsküs gibi dizle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde doğal fitoterapik bir bitki olarak değerlendiriliyor.

Nasıl Kullanırsak Daha Faydalı Olur ?

Kahve gibi çekilip kavrulduktan sonra kahve gibi pişirilip içildiğinde astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarının tedavisine katkı sağlıyor. İçeriğindeki K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı oluyor. Düzenli olarak Bamya tohumu tüketmek; reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarının önüne geçilmesine destek olarak midenin sindirimini kolaylaştırıyor. Yüksek posa içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissi veriyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. Yapılan deneylerde Bamya tohumu özlerinin farelerin kan akışında antioksidan, anti-stres etkisine sahip olduğuna dair kanıtlar bulunuyor. Bamya tohumu özü stres düzeylerini yönetmeye ve ruh sağlığının iyi olmasına katkı sağlıyor. Bamya Tohumu Kürü: 9-10 adet bamya tohumunu toz haline getirin.1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve macun kıvamı almasını sağlayın. Karışımdan her gün 1 çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Birçok Rahatsızlığı Uzak Tutuyor

Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir ? Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal bitkisi büyük yapraklı, çiçekleri sarı renkte bir bitkidir. Hint safranı, zerde...

Kapat