Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Boza Nedir Nasıl Yapılır

boza nedir nasıl yapılıyor boza nelere faydalı boza sindirim sistemine iyi gelir mi boza kilo aldırıyor mu çocuk gelişiminde boza ne kadar önemlidir…

Boza Kilo Aldırır mı Özellikle kış aylarında çok severek içilen boza, bilinen en eski Türk içeceklerinden biri. Boza eski alışkanlıklarımızın ve geleneklerimizin bir parçası. Uzmanlara göre enerji içeriği yüksek olan bozanın, herkes tarafından özellikle de çocuklar tarafından içilmesi öneriliyor. Özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, Mısır arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday, gibi tahılların unu, bazen de pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılıyor.

images

Boza mevsimi eylül-mayıs ayları arası olarak bilinir. Bir bardak boza ortalama 350 kalori enerji verir. Besleyici değeri yüksek olan bozanın içeriğinde fosfor, çinko gibi mineraller, B1 ve B2 vitamini gibi vitaminler bulunur. Aktif mayalar sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur; yani bozanın probiyotik etkisi vardır.

bozanin-bu-mucizevi--def83cd51fac263b6c88

Mayalanması sırasında oluşan laktik asit de sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Tüketilmesi için Tavsiyeler. Bozayı; zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle büyüme çağındaki gençler, gebeler, emziren kadınlar, sporcular ve kilo almak isteyenler için iyi bir enerji kaynağı oluşturur.

bozanın-faydaları

Fazla kilosu olan kişilerin boza tüketirken 1 çay bardağını geçmemeleri ve ara öğün yerine tüketmeleri tavsiye ediliyor. Boza serin bir ortamda 3-5 gün saklanabilir.3-5 günden fazla beklemiş olan bozanın tüketimi sonucunda besin zehirlenmeleri oluşabileceğinden tüketimde dikkat edilmelidir.

Zayıfım kilo-almak-istiyorum

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kanserle Kavgalı Ona Düşman Baharatlar

baharat nedir hangi hastalıklara faydalıdır,hint safranı nelere iyi gelir,kekik biberiye kimyon nelere iyi gelir,pul biber kara biber sağlığa faydalı mı...

Kapat