Böbrek ve Şeker Hastaları Kestaneyi Dikkatli Tüketin

Böbrek Ve Şeker Hastaları Kestaneyi Dikkatli Tüketin:

Potasyum, magnezyum gibi önemli minerallerle birlikte vitamin içeriği de zengin olan kestaneyi böbrek ve şeker hastalarının dikkatli yemesini öneren diyetisyenler. Kestanenin enerji değeri oldukça yüksek yiyeceklerden biri olduğunu, 100 gr. Kestanenin Üç dilim ekmeğe eş değer olduğunu, kilo fazlalığı olanları ve diyabet hastalarının kestane tüketirken dikkatli olmaları, yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hastalarının bundan uzak durması gerektiğini ileri sürmektedir. Beslenme ve diyet uzmanları kestanenin fayda ve zararlarını şöyle sıralıyorlar:

Stresin zararlı etkilerini azaltıyor, yeşil salataların içine 100 gram haşlanmış kestane ilave edin. Yeşilliklerden gelen C vitamini kestaneden gelen potasyum ve nişasta ile birleşerek, stresin vücutta neden olduğu zararlı etkileri giderir ve zindelik verir. 100 gramı 1 orta boy Anamur muzundan daha fazla potasyum içerir.

Tansiyonu düşürmeye yardımcı, kestane içeriğinde bulunan potasyum tansiyon üzerinde de düşürücü etki sağlıyor ve kas yorgunluğunu gideriyor. 1 fincan hatmi çiçeği ile birlikte 1 avuç kestane yiyerek tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabilirsiniz. Hatmi çiçeğinin idrar söktürücü özelliği bulunuyor ve kestane de potasyum içeriği sayesinde tansiyon düşürmeye veya dengelemeye yardımcı olabiliyor.

Sağlıklı bir ara öğün alternatifi, kestane sağlıklı içeriği ile tercih edebileceğiniz atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Yağlı, şekerli, unlu atıştırmalıklar yerine 3-4 orta boy kestane yanında 1 fincan elma tarçın çayı ile tok tutan düşük kalorili ve lifli bir ara öğün tercih edebilirsiniz. Kas yorgunluğunu alır, özellikle fazla enerji harcayanlar ya da spor yapanlar için kestane önerilen yiyecekler arasında yer alıyor. Kestanenin çok düşük yağ içeriğine rağmen nişasta içeriği yüksek.

Spor sonrası 1 bardak süt veya yoğurtla beraber yenilen 100 gram kestane, kas yorgunluğunu alıp enerji verir. Çocuğa enerji, çocuklarınıza sağlıklı bir öğün alternatifi sunmak istiyorsanız kestane tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor. Kahvaltıda ya da ara öğünlerde balla kestane, süt ve balı karıştırarak lezzetli, hem de sağlıklı bir menü hazırlanabilir.

Bu yiyecek çocuğunuza enerji, vitamin ve mineral sağlar. Bağırsak düzensizliklerine, kestane, liften zengin yapısı sayesinde ishal ve kabızlık gibi bağırsak düzensizliklerini önler ve bağışıklığın kuvvetlenmesini destekler. Günde 1 bardak kefirle birlikte tüketilecek 1 avuç kestane bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olur.

FAYDALARI: Vücuda kuvvet ve enerji veren bir besin olan Kestane aynı zamanda cinsel gücü arttırır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu da giderir. İçerdiği besin değerleriyle hastaların iyileşmelerini hızlandırır. Kandaki kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Varis ve Basur şikayetlerini azaltmakta etkilidir. İshali durdurur, Karaciğere ve mideye faydalıdır.

Fırında kestane: Fırında kestane yapmak için öncelikle Kestaneleri yıkayın Üzerlerine “+” şeklinde çizik atın. Daha sonra fırın tepsisine dizin ve 200 derecede önceden ısıtılmış fırına koyun. Yaklaşık 20 dakika boyunca fırında kaldıktan sonra sıcak sıcak yiyebilirsiniz.

Konu Aramaları:

kestane boebreğe iyi gelir idaresi,kestanede seker orani,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Semiz Otu Sizi Hastalıklardan Korur

Semiz Otu Hastalıklardan Korur: Besin değeri çok yüksek olan ve birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen bu sebzenin faydaları...

Kapat