Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bıttım Sabunu Hakkında Bilmedikleriniz

Bıttım Saç Dökülmesine İyi Gelir Kepeği Önler

Bıttım sabununun faydaları ve yapılışı: Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamen durdurur. Bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamen yok eder. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alır. Saç derisindeki bakteriler tamamen yok eder. Saçı besleyerek yumuşak hale getirir. Antiseptik mikrop öldürücü özelliği sayesinde deri hastalıklarının çoğuna çok iyi gelir.

Egzamaya, Mantara İyi Gelir

Egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine vücuttaki yara ve tahrişlere karşı etkilidir. Gözenekleri açar varisleri iyi derecede rahatlatır. Doğal ürünler den üretildiği için hiç bir yan etkisi olmaz kimyasal madde içermez. Bıttım sabunu saçlara canlı bir görünüm parlaklık hissi verir kuru saçları nemlendir. Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya iyi gelir.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır ?

Bıttım sabununun ham maddesi Siirt’e Bıttım ağaçlarında yetişiyor ufak taneli fıstığın yabani hali yani Türkçesi Melengiç meyvesinden yapılıyor. Eylül Ayı sonunda hasadı yapılan Bıttımlar bağ ve bahçelerden toplanır toplandıktan, sonra gerekli işlemler yapılır. Bu işlemler önce Bıttımlar tane tane ayıklanır çürükler çıkarılır, Bıttımlar daha sonra yıkanır ve kuruması için 5-10 gün bekletilir Bıttımlar kuruduktan sonra değirmende öğütülür, öğütüldükten sonra orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır.

Bıttım Sabunu Oldukça Faydalıdır

Yoğurma işlemi özenle yapılmaktadır bu işlem ortalama 2 saat sürer. Bıttım sabununu 2 saat boyunca yoğurduktan sonra Bıttımlardan çıkan yağlar ayrı bir kaba konulur. Bıttımlar bir gün daha sıcak ortamda bırakılıp yağının tamamen süzülmesi sağlanır fakat Bıttımlardaki yağın tamamı ayrılmadığı için Bıttımlar için farklı bir yöntem denenir. Bir kazana sıcak su ile birlikte kül konulur ve kaynaması beklenir; Su kaynadıktan sonra kazana azar azar Bıttım yağı ilave edilip karıştırılır.

Bıttım Sabunu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kazandaki, buharlaştırılarak kazandan atılır. Ezilmiş ve yoğrulmuş Bıttımlardaki yağlı karışım karıştırıldıkça su buharı yüzeyden buharlaşırken; bir miktar su yüze çıkar bu Su alınıp bir kaba konulur. Yağlı çözeltiden su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir. Bu işlem bittikten sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp temizlenir tamamen, Bıttım kabuklarından arındırılır.

Bıttım yağının bulunduğu kazan kaynamaya devam ederken; bir başka kapta 24 litre su ile sabunlaşma reaksiyonlarının şimdilerde kimyasalı olan 5 kilo Payet Kostik karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. Kazandaki yağ kaynayınca hazırlanan çözelti düzenli aralıklarla eklenerek karıştırılmaya devam edilirken sabunlaşma reaksiyonu hızlandırılır.

Yaklaşık 12-16 saat boyunca kazandaki karışım kaynatılır bu sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu sonlanır sabun toplanır sabunu daha sıcakken soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kaplara konulur kaplara konulan Bıttım sabunları açık havada 3 gün boyunca bekletilir ortaya çıkan Bıttım sabunları, Bıttımlardan alınan yağlarla orantılıdır.
Büyük kalıplar halinde elde edilen Siirt Bıttım sabunu küçük dilimler halinde kesilerek tüketicilere sunulur.

Yüzde yüz melengiç yağından imal edilmiştir. İnsan vücudunun temizliğinde birebir etkili olup insanları rahatlatan doğal ve hoş bir koku veren bir sabun çeşididir. Bıttım sabunu vücuttaki bakteri ve mantar oluşumlarını engeller. Saçı besler canlandırır ve sağlıklı uzamasını sağlar, Bıttım sabunu İçeriğindeki Melengiç yağı ile hoş ve ferah bir koku verir Bıttım ilaç değildir doğaldır Bıttım bir meyvedir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılmalıdır ?

Bıttım sabununu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. Bıttım sabununu kullanırken yanında kimyasal bir ürün kullanılmaması gerekiyor. Bıttım sabununu düzenli kullanmaya mümkün olduğunca özen göstermede fayda var 1 gün Bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanmayınız. Saçlarınızı her gün yıkamayın Bıttım sabunuyla yıkadıktan sonra 2 gün yıkamayın çünkü saçlar Bıttım yağıyla beslenirler. Ancak her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı Bıttım sabunuyla yıkayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bir Avuç Kuru Üzüm İlaç Gibi Gelir

Bir Avuç Kuru Üzüm İlaç Gibi Gelir Önemli mineraller bakımından zengin olan kuru üzüm özellikle sindirim sorunu çekenlere önerilen atıştırmalıklar...

Kapat