Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Birçok Rahatsızlığı Uzak Tutuyor

Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal bitkisi büyük yapraklı, çiçekleri sarı renkte bir bitkidir. Hint safranı, zerde çöp, safran kökü, sarı boya, zerde çav olarak da bilir. Anavatanı Güney Asya’dır. Zerdeçal, lezzetli bir baharat olarak tüketilmesine rağmen, geleneksel olarak Ayurveda ve Çin tıbbında da iltihaplı durumları, cilt hastalıklarını, yaraları, sindirim rahatsızlıklarını ve karaciğer koşullarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Şimdi, zerdeçalın sağlık açısından faydalarına daha yakından bakalım. Binlerce yıldır yemeklerde kullanılmasına rağmen, zerdeçal, geniş kapsamlı sağlık yararları açısından araştırmacıları şaşırtmaya devam ediyor.

Kanser Riskini Azaltır

Bir zamanlar anti-enflamatuar faydaları, kanser riskinin azalması ve detoksifikasyonun desteklenmesi üzerine odaklanmış olsa da, yapılan araştırmalar, bilişsel fonksiyonun iyileştirilmesi, kan şekeri dengesi ve böbrek fonksiyonunun iyileştirilmesi ve ayrıca arterit formları ve bazı sindirim bozukluklarında önemli faydalar sağlar. İçindeki kurkumin bileşeni nedeniyle zerdeçalın sayısız faydası mevcuttur. Asya yemeklerinde yaygın olarak kullanılır. Genellikle yiyecekleri ve kozmetik ürünleri renklendirmek için kullanılan kurkumin adı verilen sarı renkli bir kimyasal içerir.

Sarılık, Karaciğer Problemi, Enfeksiyonlar

Zerdeçal, arterit, mide ekşimesi (dispepsi), eklem ağrısı, mide ağrısı, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, baypas ameliyatı, kanama, ishal, bağırsak gazı, mide şişkinliği, iştah kaybı, sarılık, karaciğer problemleri, Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu, mide ülseri, irritabl barsak sendromu (IBS), safra kesesi bozuklukları, yüksek kolesterol, liken planus denilen bir cilt durumu, radyasyon tedavisinden sonraki cilt iltihabı ve yorgunluk için; Ayrıca baş ağrısı, bronşit, soğuk algınlığı, akciğer enfeksiyonları, fibromiyalji, cüzzam, ateş, adet problemleri, kaşıntılı cilt, ameliyat sonrası iyileşme ve kanserler için de kullanılır.

Depresyona, Alzheimer Ve Cilt Yaralarına

Diğer kullanımlar arasında depresyon, Alzheimer hastalığı, gözün orta tabakasında şişlik (anterior üveit), diyabet, ödem, solucanlar, sistemik lupus eritematoz (SLE), tüberküloz, idrar kesesi iltihabı ve böbrek problemleri adı verilen bir otoimmün hastalık bulunur. Bazı insanlar ağrı, saçkıran, burkulma ve şişlik, morarma, göz enfeksiyonları, akne, iltihaplı cilt koşulları ve cilt yaraları, ağız içinde ağrı, enfekte yaralar ve diş eti hastalığı için cilde zerdeçal uygular.
Zerdeçal ayrıca enflamatuar barsak hastalığı olan insanlar için bir lavman olarak kullanılır.
Yüksek kolesterolü düşürür: Araştırmalar zerdeçalın 3 ay boyunca günde iki kez kullanmanın, yüksek kolesterolü olan kilolu kişilerde toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein LDL (kötü) kolesterolü ve trigliseritleri azalttığını göstermektedir.

İltihabi Azaltıyor, Sağlık Veriyor

Enflamasyon vücudunuzun yaralanmaya karşı doğal tepkisidir. Vücudunuzun bir kısmı yaralandığında, kan damarları genişler ve bölgeye daha fazla kan akışı sağlar. Bu, iltihaplı dokuyu kabarık ve kırmızı yapan şeydir. Zerdeçal kurkumin bakımından zengin olduğu için, doku iltihabına neden olan enzimleri bloke ederek iltihabı azaltabilir. Cilt bakımı: Zerdeçal dünyanın birçok yerinde bir güzellik ürünü olarak kullanılmıştır. Akne, rozasea ve egzama gibi cilt sorunlarının giderilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.
Güçlü kemikler: Zerdeçalın yedi gramı, günlük olarak tavsiye edilen manganez alımının% 25’inden fazlasını sağlayabilir; bu, güçlü kemikler ve beyin fonksiyonlarını destekleyen bir mineraldir. Zerdeçal, aynı zamanda iyi bir demir, lif, potasyum ve B6 vitamini kaynağıdır.

Beyindeki Kök Hücreleri Geliştirir

Antioksidanlar sağlığınız için inanılmaz derecede önemlidir. Bu savunma sistemi vücutta serbest radikal denilen ve hücre zarlarına zarar veren ve hatta hücre ölümüne ve birçok kanser türüne neden olan molekülleri bulmak ve ortadan kaldırmak için çalışır. Zerdeçal, serbest radikallerin yaratabileceği olası zararların bir kısmını azaltmaya veya hatta önlemeye yardımcı olabilecek zengin bir antioksidan kaynağıdır.
Beyin işlevini geliştirir: Yapılan bir araştırmada; zerdeçal, beyinde kök hücre büyümesini teşvik eden başka bir bileşik olan, aromatik-turmeron içerdiğini göstermiştir. Bunun hem mekânsal hem de mekânsal olmayan belleği geliştirdiğine ve nörolojik hastalıklarda rejenerasyonu desteklediğine inanılır.

Zerdeçal Oldukça Faydalıdır

Zerdeçalda bulunan anahtar madde kurkumin, Alzheimer ve bazı kanserler de dâhil olmak üzere birçok hastalık, bozukluk ve diğer sağlık sorunları için önleyici tedavi olarak kullanılabilir. Bir araştırmaya göre de zerdeçal, ateroskleroz veya kalp hastalığına yol açabilen arterlerdeki, plak birikimi azaltabilir. Obeziteye karşı savaşır: Zerdeçal, yağ hücrelerinin çoğalmasına engel olabilmektedir. Araştırmalar, kürküminin içindeki iltihap önleyici özelliklerin, obezitenin iltihap sürecini ortadan kaldırmada etkili olduğunu, dolayısıyla obezite ve obezitenin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olduğu göstermiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sıvı Altın Argan Yağının Faydaları

Yağ Değil Adeta Sıvı Altın Argan yağı vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. Argan yağı, özellikle saçınızı nemlendirmeye ve yumuşatmaya...

Kapat