Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Birçok Derde Deva Civanperçemi

Civanperçemi Nedir, Nasıl Kullanılır, Nelere İyi Gelir?

Civanperçemi papatya ve krizantem ailesinden geliyor, aslında bir bitkidir, ancak hala çoğu kültürde sebze olarak kullanılır. Cıvanperçemi türlerine göre boyları 5 veya 10 cm arasında değişmektedir. Civanperçeminin özellikle yaprakları tüylü bir yapıya sahiptir. Cıvanperçemi çiçeklerini rengi de farklılık gösterebilmektedir. Cıvanperçemi çiçekleri beyaz veya krem rengi olarak değişkenlik gösterir. Civanperçeminden en iyi şekilde faydalanabilmek için bu bitkiyi güneş en tepedeyken toplamak gerekir. Bu şekilde toplanan Cıvanperçemi bitkisinden daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

Civanperçemi Hormonal Dengesizliğe İyi Geliyor

Civanperçemi, antik çağlardan beri dünyada insanlar ve çeşitli kültürler arasında kullanılmaya başlanmıştır. Civanperçemi sindirim problemleri, iltihap ve cilt yaraları gibi hastalıkların tedavisi için bir alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmıştır. Civanperçemi günümüzde kadınlar tarafından regl dönemi şikayetlerini azaltmak amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Civanperçemi antik çağlardan beri çeşitli hastalıklara alternatif tıp yöntemi olarak uygulanmıştır. Bunu duymamış olabilirsiniz, ancak 17. yüzyılda, civanperçemi bitkisi aslında çok popülerdi.

Civanperçemi Soğuk Algınlığına İyi Geliyor

O zamanlarda bu yapraklar şimdiki ıspanak gibi tüketilirmiş. Günümüzde ise sadece çeşitli rahatsızlıklara şifa sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Civanperçemi, genellikle kadınlarda hormonal dengesizlik ve sindirim sistemi tedavisi için kullanılmakta olup, modern tıbbın bir parçasıdır. Bu mütevazi bitkinin kullanım alanları çoktur ve soğuk algınlığı, ateş, menstürasyon problemleri, yeme bozuklukları ve sindirimi tedavi etmek için eski çağlardan beri tıpta uygulanmıştır.

Cilt Yaralarını İyileştiren Ve Kanamayı Durduran Civanperçemi

Civanperçemi yüzyıllardır doğal yara tedavisi için kullanılmıştır. Bu bitkide bulunan kimyasal akidon, kanamayı durdurma yeteneği ile bilinir. Pudra formunda, sadece kanamayı durdurmak için değil, aynı zamanda ağrılı bir yaraya da toz olarak serpilmektedir. Ayrıca, doğal bir antiseptiktir, bu yüzden yaraların enfekte olmasını önleyebilir. Bu yüzden pek çok şifa merhemleri anahtar bileşen olarak civanperçemi içerir. Cıvanperçemi, boğaz ağrısı, artrit, solunum problemleri ve mide ağrıları gibi birçok hastalığın nedeni olabilecek enflamasyonu sakinleştiren flavonoidler ve seskiterpen laktonları içerir.

İltihaplanmayı Civanperçemi Önlüyor

Enflamasyon herhangi bir organda meydana gelebilir, Cıvanperçemi günlük diyete ilaveten iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olabilir. Cıvanperçemi, antiseptik ve antispazmodik özelliklere sahip olup, alt bağırsakta sindirim sorunları sonucu oluşan istemsiz spazmlar civanperçemi ile tedavi edilebilir. Sızan bağırsak, ishal, şişkinlik ve mide krampları gibi durumlar tedavi edilebilir. İçerdiği bitki bazlı flavonoidler, kasları gevşetmek ve spazmları azaltmaktan sorumludur. Civanperçemi esansiyel yağları ve bitki kendisi için bilinen en güçlü antiseptiktir, doğal bir dezenfektandır ve enfeksiyonlarla mücadele için tıbbi özellikleri piyasadaki diğer herhangi bir geleneksel çözüm tarafından eşsizdir.

Yaraları İyileştirir

Dış yaraları iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda antimikrobiyal özellikler içerdiğinden iç enfeksiyonları da önler. Civanperçemi etkilenen bölgedeki kan trombositlerini harekete geçirerek, vücudu enfeksiyona neden olan bakterilerden korumak için koruyucu bir tabaka oluşturur. Civanperçemi esansiyel yağı, yaralara uygulandığında bakterileri tamamen öldürecek kadar güçlü antiseptik etkiye sahiptir. Yara izlerini giderir. Mükemmel yara izi giderme özelliklerine sahip olduğu için kozmetik endüstrisi tarafından ödüllendirilen bir maddedir.

İzleri Geçiriyor

Sadece iyileşme sürecini hızlandırmaz, aynı zamanda yara izlerinin görünümünü de azaltır. Civanperçemi yaraları iyileştirmek için, ağız yoluyla ya da cilt bakım rutinlerinizde kullanmanın birçok yolu vardır. Anti-inflamatuar özellikleri aynı zamanda yaraları çevreleyen tahriş ve kızarıklığı da sakinleştirir. Hormon Dengesini düzenler. Hormonal dengesizlik genellikle PMS döngüsüyle el ele gelen kısa süreli bir durumdur; Ancak, bu her zaman böyle değildir. Hormonal dengesizlik kalıcı bir durum olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyetinize civanperçemi eklemek vücudunuzdaki hormonları dengelemeye yardımcı olabilir. Hormonal dengesizlik bazen düzenli bir adet döngüsü olmamanızın nedeni olabilir, bu durum amenore olarak bilinir.

Civanperçemi Bitkisi Rahatlatır

Bu durumu tedavi etmek için keklik otu gibi diğer bitkilerle kombine edilebilir. Tansiyonu dengeler. Vücutta yeterli kan akışını sağlayan vazodilatatör ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan basıncını düşürmek için sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Araştırmalar, civanın hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir. Astım hastalığına iyi gelir. Civanperçemi oksijen ve kan dolaşımını kolaylaştıran sakinleştirici özelliklere sahiptir ve solunum sistemi için de aynısını yapar, astım semptomlarını hafifletir.

Bronşları Gevşetir Rahatlık Verir

Bronşları gevşetmede ve enflamatuar hava yollarını sakinleştirmede yardımcı olan bronkodilatör etkilere sahiptir. Civanperçeminin cilde etkisi; Cilt bakım ürünleri ve merhemler civanperçemi esansiyel yağları ve egzama ve sakin cilt iltihabını temizlemeye yardımcı olan özleri içerir. Akne izleri de taşıyıcı yağlara ilave edildiğinde civanperçemi esansiyel yağı ile iyileştirilip tedavi edilebilir. Civanperçemi çayı, cildin hücre yenilenmesini arttırmak için vücudu temizlemenin mükemmel bir yoludur. Rahim kanseri önleyici ve aynı rahim ağzı kanserini tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.

Rahim Kanserini Önleyici Etkisi Var

Civanperçeminin özellikle kadınlar için bulunmaz bir nimet olup, Hem rahim kanserini önleyici etkisi için hem de regl sancılarının tedavisi için kadınların muhakkak kullanması gereken önemli bir bitkidir. Kadınların regl sancılarından ve rahim kanserinden korunmaları için günde iki defa çayını içmeleri tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda Doktorlar yumurtalıklarda meydana gelen iltihaplanmaları ve karaciğerde meydana gelen yağlanmaları cıvan perçemi kürü uygulayarak tedavi etmenin mümkün olacağını söylüyorlar.

Civan Perçemi Kürü Nasıl Hazırlanır ?

1 tatlı kaşığı Cıvanperçemi, 1 su bardağı kaynayan suda kısık ateşte 4 dk demlenir. Soğuduktan sonra süzülür. 1 hafta boyunca akşam yemeklerin den en az iki saat sonra içilir. Bu karışım içildikten sonra herhangi bir şey yiyip içilmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Karayılan Otu Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Karayılan Otunun Mucizevi Faydaları Tamamlayıcı tıbba olan ilgi gün geçtikçe büyüyor. Bu süreçte artık “bitkilerle tedavi” yani “fitoterapi” bilimini daha...

Kapat