Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Binbirdelik Otunun Faydaları

binbirdelik otu nelere iyi gelir sivilcelere iyi gelen şifalı bitkiler cilt lekelerini gideren bitkiler ülsere iyi gelen bitkiler mideye faydalı bitkiler şifalı otlar…

Latincesi: Hypericum perforatum olup, Kılıçotugiller familyasındandır. Ülkemizde yaygın olarak yetişen Hypericum cinsi çok yıllık otsu ya da çalımsı bitki türlerinden biri de Binbirdelik otu’dur. 30-100 cm. kadar boylanabilir. Ormanların nemli köşelerini, dağlık ve bozkır alanların kayalık yerlerini ve yol kenarlarını sever. Yapraklarındaki her biri yağ bezi olan pek çok saydam nokta nedeniyle bitkiye binbirdelik otu adı verilmiştir. Bu yapraklar karşılıklı dizilmiş durumda sapsız, oval biçimli ve koyu yeşil renklidir. Bitkinin mayıs-eylül ayları arasında açan 5 taç yapraklı, parlak sarı renkli çiçekleri, dallarının ucunda sıkı salkımlar halinde bulunur. Bitki, kapsül biçimindeki meyvelerinden döktüğü tohumlarla ya da kök saçaklarının sürgün vermesiyle çoğalır. Kılıç otu-Koyun kıran-Sarı Kantaron-Yara otu gibi yöresel isimlerle de tanınır. Binbirdelik otunun çiçekli dalları tanen, reçine, pektin, glikozitleri içeren uçucu,yağ, boyar maddeler ve yapışkan bitki sıvısını içerir. Boyar maddelerinden biri hiperin, öteki de hiperisindir. Hiperisin hafif zehirlenmelere neden olduğu için, bazı hayvanlar bu otu yemezler.

Evde Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

FAYDALARI:

1-Binbirdelik otu antiseptik ve yara iyileştiricidir. Ciltteki yangılar, berelenme, varikosel ağrıları, hafif yanık ve güneş yanıklarına iyi gelir. Bu etkilen sağlamak üzere, bitki çiçek açtığında tüm toprak üstü kesimleri kesilip parçalanarak cam bir kavanoz içerisinde zeytin yağına yatırılır. Bir İki  Ay süreyle zeytin yağında Güneş gören bir yerde bekletilerek elde edilen eriyiğe kantaron yağı adı verilir. Kantaron yağı
yukarıda sayılan yara ya da öteki şikayetli yerlere, günde bir-iki kez dıştan uygulanır.Ayrıca kantaron yağı Ergenlik sivilcelerini,Akne ve siyah noktaları ve bunların ciltte bıraktığı izleri  yok eder.

KANTARON YAĞI sİVİCELE İYİ GELİR Mİ

2-Ayrıca binbirdelik otu peklik verici, iştah açıcı, göğsü yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkiler de taşır.Kantaron Yağından her gün sabah aç karnına bir yemek kaşığı tüketmek mide ağrılarını,gastriti ve mide Ülserini tamamen iyileştirir.

Kırmızı Kantaron sivice iyileştirici saçlarada iyi gelir

3-Daha da önemlisi, binbirdelik otunun yatıştırıcı, spazm çözücü ve ağrıları azaltıcı etkilerinin bulunmasıdır. Bu özellikleri nedeniyle gerginlik, endişelilik,sinir rahatsızlıkları, depresyon ve özellikle menopozun yarattığı sıkıntı durumlarında kullanılır. Bu durumlarda tedavi l aya kadar sürdürülebilir.
Sayılan bu etkileri sağlamak üzere, yukarıda anlatıldığı şekilde bitkinin tüm Toprak üstü kesimleri kesilip olabildiğince çabuk kurutulur.

Kantaron Yağı Yaraları Hızlı İyileştiriyor mu

4-Ses kısıklığını giderir, İshale, kekemeliğe,Bebeklerdeki gaz sorununa,Grip ve soğuk algınlığına,zona hastalığına menopoz döneminde yaşanan sıkıntılara çok faydası vardır. Balgam ve idrar söktürücü, yara iyileştirici,nekahet dönemini kısaltıcı ve kurt düşürücü özelliklere sahip tir.

Kantaron Yağı Sivilceli Ciltlere İyi Gelir

5-Romatizma ve kramplar için, kantaron yağı, hardal, çörek otu ve çitlembik yağları karıştırılarak kullanılır. Şikayet edilen eklem yerleri bu yağ ile ovulur. Basur için kaynamakta ola bir su bardağı suya 8-10 gram kantaron çiçeği atılır beş dakika kısık ateşte demlendikten sonra içilir.

ÇAYI: 1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika
demlendirilerek yapılan Çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Kantaron Yagı sivilcele iyi geliyor mu

 

Cinselliğe Ne iyi Gelir Bilgi Edinmek İçin Tıklayın…

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ginseng Cinselliğe İyi Mi Geliyor ?

Latincesi:Panax türleri Kore ginsengi ve Amerika ginsengi olup,Sarmaşıkgiller familyasındandır. Kore ginsengi (P. ginseng) ve Amerika ginsengi adını taşıyan, hemen hemen...

Kapat