Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Biberiyenin Faydaları (Saçlara İyi Geliyor)

biberiyenin faydaları saçlara iyi gelen bitkiler kansızlığa iyi gelen bitkiler astıma iyi gelen bitkiler dalağa iyi gelen bitkiler…

Latincesi:Hippomaratrum Libanotis-Rosmarinus officinalis. Dır.Akdeniz bölgesinde yetişen çalı türü, boyu 2 metreye kadar yükselen kış yaz yaprak dökmeyen dikenli bir bitkidir.Yaprakları ve çiçekleri kullanılır.Halk arasında KUŞ DİLİ OTU-İKLİL-İ CEBEL olarak da bilinir,

1-50 gram kadarının bir litre suda on dakika hafif ateşte haşlanması suretiyle elde edilen su günde bir iki bardak tatlandırılarak içilirse; Hazımsızlık, kansızlık, çarpıntı, baş dönmesi, yarım baş ağrısı, astım ve bronşite çok iyi gelir,

2-Yağlı saçlar bu su ile temizlenir, saçları her gün sabahları bu su ile friksiyon yapıp taramak saçın beyazlamasını önler ve tarama şeklini muhafaza eder,gar gara yapılırsa ağız ve boğaz iltihaplarını giderir.

3-Yeşil yapraklarının suyu çıkartılıp.Günde 20-25 gram tüketilirse sarılık, Karaciğer yetmezliği ve Dalak hastalıklarına şifa verir.

4-Günde birkaç bardak çayı demlenip içilirse,İştahı açar,krampları giderir,idrarı artırır,adeti söktürür,kalbe,ciğere,mideye kuvvet verir,sarılığa iyi gelir,böbrek taşını düşürür.

5-Biberiye yağı,Romatizma ağrılarında,eklem kireçlenmelerinde,çıkık ve burkulmalarında etkili bir ağrı kesicidir.

6-Et ve balık yemeklerinde baharat olarak kullanılır,tavuk etlerinin ızgarasında;Biberiye,Toz biber,kekik,kimyon, bir tatlı kaşığı yoğurt,iki üç diş sarımsak,az biber salçası ve ay çiçek yağı ile marina edilip,iki saat buzdolabında dinlendirilerek mangal yapılırsa çok nefis olur.Kırmızı et ve balık ızgaralarında da kullanılır.Büyük AVM ve Aktarlarda satılır.

biberiye bitkikurdu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Biber Ağacının Faydaları (Cinselliğe İyi Geliyor)

biber ağacının faydaları cinselliğe iyi gelen bitkiler mideye iyi gelen ve kuvvetlendiren bitkiler...

Kapat