Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ballı Baba Otunun Faydaları

Latincesi: Lamium albumdir. Ballıbaba bitkisi, diğer bir adıyla laminum ballıbabagiller familyasından gelen bir bitki çeşididir. Sarı renkte olan ballıbaba bitkisi nemli ortamlarda, ormanlarda, çalılıkların arasında, çit ve duvar diplerinde, gölgeli ve ısırgan otlarının bulunduğu yerlerde yetişmektedir. Nane ve Kekiğe benzeyen  ballı baba otu Halk arasında ak ısırgan otu olarak da bilinmektedir. Genellikle Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar. Tarlalarda yol kenarlarında ve bahçelerde yetişen ballı baba otu 65-70 cm boylanabilen  bir bitki türü olup, benekli ballı Baba, ak ballı baba, sarı ballı baba gibi türleri vardır.

Gövdesi dört köşe şeklinde çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar 3 ile 8 cm uzunluğunda 2 ile 5 cm genişliğinde, üçgen şeklinde, yumuşak tüylü bir yapısı bulunmaktadır. Ülkemizde genel olarak Trabzon ve çevresi, Kop Dağları-Bayburt, Erzurum, Bingöl yöresi ve Rize çevrelerinde sıklıkla görülmektedir.Yaprakları Mayıs ve Haziran ayında toplanarak gölgede kurutularak kullanılır. Ballı Baba bitkisinin genç yaprakları yenebilir, salatalarda kullanılabilir veya sebze olarak pişirilebilir. Kaynatılan ve kurutulan çiçekleri bir çok hastalıkta kullanılmaktadır.

FAYDALARI: Ballıbaba bitkisinin Çayı Kan değerlerini arttırır ve kanı temizler. Çıban, varis, apse, iltihap gibi hastalıkların bulunduğu bölgeye uygulanarak geçmesini sağlar. Günde 2 bardak içildiğinde döl yatağı ve adet görme düzensizliklerini giderir. Mide ve bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklara iyi gelir. Özellikle idrar yapmakta zorlananlara ve idrar yolu yanmalarından şikayeti olanlara faydalıdır.

Ağır böbrek hastalıklarında ve kalp ödemlerinde kullanılır. Sinirsel uykusuzluklara ve hemen hemen bütün kadın hastalıkları tedavisinde etki göstermektedir. Aynı zamanda ballıbaba bitkisi birçok hastalıklarda kullanıldığı gibi, çay olarak, yaralara kompres yapılarak iyileştirilmesinde yararlıdır.

 

Yaprakları ezilerek suyu çıkartılırsa, Rahim iltihaplarına,rahim kanamalarına ve prostat hastalıklarına çok iyi gelir. Ballıbaba şurubu boğaz rahatsızlıkların da,veremde, Aybaşı ağrılarında çok yararlı bir bitkidir.Merhemi yanık vak’alarında kullanılır. Yaprakları haşlanarak yapılan lapası,kabakulak,mayasıl ve kanlı basura iyi gelir.

BALLI BABA ÇAYI: 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ballıbaba çiçeği yada yaprağı atılır. 5 veya 6 dakika demlendikten sonra süzülüp içilebilir. Aynı şekilde 2 tatlı kaşığı da yarım litre suda haşlanarak süzüldüğünde yaralara kompres olarak kullanılabilir.

 

Konu Aramaları:

balli bitgiler,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Balık Sazının Faydaları

balık sazının faydaları ağrılara iyi gelen bitkiler kanamaya iyi gelen bitkiler...

Kapat